Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Dobbelt beskrivelser på egen hjemmeside, ikke farligt?

Side 1 ud af 1 (3 indlæg)
  • 1
Fra Odense
Tilmeldt 14. Feb 14
Indlæg ialt: 142
Fra  Cooltights Skrevet kl. 10:21
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg har kigget lidt forskellige steder rundt, og set hvad folk har skrevet, igår fandt jeg så en ny forklaring på hvad google gør når den kommer over duplicate content

Den udvælger den tekst som den mener er den oprindelige, og de andre sider bliver derefter ned ranket. 

Jeg har en webshop, hvor jeg har mange produkter som er ens, men i forskellige farve varianter, så det er oprettet som selvstændige produkter, som ved den side her: By Moxy Tights 

Men for mig et det egentlig lidt ligemeget om det kun vil være en af de sider her som ligger godt på google, og de andre bliver straffet. 

Men spørgsmålet er så om hele min hjemmeside som helhed også vil blive straffet? Ønsker ikke tomme produkt sider, uden beskrivelse som så mange webshop's efterhånden gør. 

Beskrivelserne er selvfølgelig HELT mine egne, så de vil altså kun være at finde på min side. 

Håber der er nogle som kan forklare om min antagelse er korrekt, eller om jeg skal finde en måde at fjerne index af alle mine produkter pånær en enkelt fra hver kategori. 

www.cooltights.dk - Produkter som Skins tights, 2XU tights og Stretch tights til alle former for sport!

Tilmeldt 21. Sep 06
Indlæg ialt: 2606
Fra  StreetPatrol.com StreetPatrol.dk Skrevet kl. 17:58
Hvor mange stjerner giver du? :

Ens tekster kan påvirke dine placeringer enormt. Det er ikke kun nødvendigvis sådan at Google vælger at frede en af dine sider. 

Jeg har tit set enorme forbedringer i placeringer på sites, der fik fikset deres DC-problemer.

Når det så er sagt, er dine størrelsesvarianter sorteret sådan her:
http://cooltights.dk/alle-produkter/9-by-moxy-army.html
http://cooltights.dk/alle-produkter/9-by-moxy-army.html#/storrelse-xl

Hjemmesideadresser med #-tegn uden udråbstegn efter plejer Google meget sjældent at indeksere oveni.

Dog ville jeg nok vælge at få "krykker" på i form af canonical links.

Du har dog ens sider på farvevarianter, men ser ud til at have omskrevet nogle af dem en smule.

Du har dog en del andre seriøse DC/redundans-problemer på din Prestashop webshop. Eksempelvis her.

Hvis jeg var dig, ville jeg kigge på dette Prestashop plugin mod DC:
http://www.prestatips.dk/seo-og-prestashop/duplicate-content-er-et-problem-i-prestashop/

Jeg har næsten ingen erfaring med Prestashop med ved at Kim Tetzlaff har været med til at lave det plugin og han er en haj til teknisk at udrydde DC - og det er mest ham jeg har lært denne disciplin af :-)


 

 

Sparetips på Sparefeber.dk

Fra Odense
Tilmeldt 14. Feb 14
Indlæg ialt: 142
Fra  Cooltights Skrevet kl. 18:25
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person

MANGE TAK! 

Det er et virkelig lækkert svar, lige sådan noget man kan bruge til noget, så man ved hvad man skal arbejde videre med, med det samme! 

www.cooltights.dk - Produkter som Skins tights, 2XU tights og Stretch tights til alle former for sport!

Side 1 ud af 1 (3 indlæg)