Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Klog investering? Nystartet webbureau

Side 1 ud af 1 (6 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 18. Dec 13
Indlæg ialt: 10
Skrevet kl. 22:48
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg har ca. 10.000 kr til at investere i mit nyopstartet webbureau. Men jeg aner ikke, hvad der er klogest at bruge sine penge på, når man lige er startet. SEO, markedsføring, revision, gemme pengene og opbygge større kapital, mm.?

I min virksomhed sælger jeg magento webshops og wordpress websites.

Fra Aarhus
Tilmeldt 9. Mar 10
Indlæg ialt: 695
Skrevet kl. 03:13
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person

I mine øjne er det marked meget mættet. Derfor er det vigtigt, at du ser indad, og finder ud af, hvordan du differentierer dig fra alle de andre. Hvad kan du, eller hvad kan du tilbyde, som dine konkurrenter ikke kan?

Når du ved det, har du en grund til, at kunderne skal vælge dig. Så kan du markedsføre dig med udgangspunkt i det. 

Hvor du skal markedsføre dig afhænger i høj grad af, hvor din målgruppe befinder sig. Og det afhænger igen af, hvad du kan tilbyde. Så det er en længere process, hvor der i mine øjne ikke er noget simpelt svar. I al almindelighed skal man dog passe på med bare at kaste pengene hovedløst i Google Ads eller lignende. Sørg for, at have en strategi.

Held og lykke :-)

Tilmeldt 8. May 07
Indlæg ialt: 4467
Fra  Remy Skrevet kl. 03:51
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person

Du skal vel ikke bruge penge på SEO. Som webbureau er det vel et must at man kan dette?

Fra Norge
Tilmeldt 8. Mar 13
Indlæg ialt: 109
Fra  Nordic IQ Skrevet kl. 08:29
Hvor mange stjerner giver du? :

Synes helt klart de fleste af pengene burde gå til at udvikle egne SEO evner.

Og så selvfølgelig noget markedsføring af egen virksomhed.

Antager at du har styr på programmer, udstyr og lignende ;)

Tilmeldt 18. Dec 13
Indlæg ialt: 10
Skrevet kl. 13:23
Hvor mange stjerner giver du? :

Mange tak for de gode råd. Jeg tror du har ret mht. at finde en niche. Lige nu laver jeg både webshops og alm hjemmesider, men jeg tror, jeg vil holde mig til webshops. Jeg er i gang med at lære SEO. Det er ikke noget, jeg har brugt så meget tid på før nu. Jeg har lavet webshops i et andet firma med en kammerat, hvor jeg stod for udvikling af sitet og han stod for SEO.

Fra Norge
Tilmeldt 8. Mar 13
Indlæg ialt: 109
Fra  Nordic IQ Skrevet kl. 20:24
Hvor mange stjerner giver du? :
Side 1 ud af 1 (6 indlæg)