Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Et hurtigt spørgsmål omkring fradrag?

Side 1 ud af 1 (3 indlæg)
  • 1
Fra Viborg
Tilmeldt 28. Sep 10
Indlæg ialt: 49
Fra  mBUNCH - Morten Bunch Photografphy Skrevet kl. 22:06
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Amino'er

Jeg har lige et lille spørgsmål; Hvordan udregner jeg mit fradrag?

Jeg er begyndt at kører en del erhvervs kørsel i min private bil, og får dermed et pænt beløb i kørselsgodtgørelse. Jeg har lavet en gennemsnitlig udregning på, at jeg kører 100 km om dagen og der gir xxx kr. pr. md.


Så kommer spørgsmålet: ligger jeg bare dette udregnet beløb oveni det tidligere skattefradrag jeg har haft i 2013? Eller er der noget jeg skal være opmærksom på? 

pft,

Morten

Fra 3210 Vejby
Tilmeldt 2. Mar 11
Indlæg ialt: 47145
Fra  John Hannover Skrevet kl. 22:18
Hvor mange stjerner giver du? :

går ud fra du taler statens takst som jo er over og under 20.000 km jeg går også ud fra det er erhvervskørsel og ikke kørsel til og fra arbejdsplads og at du har fuldstændig kørebog - læs evt her om kørepenge og hvordan de opgives http://johnhannover.blogspot.dk/2013/04/krselsgodtgrelse-ogbefordringsfradrag.html 

Hvis du har personlig virksomhed skal du ikke udbetale dig noget men derimod skal du føre kørebog og når du laver årsregnskab, så afslutter du med et resultat, som korrigeres hvis du har haft gaver eller andet der ikke er skattefradrag for men som er en omkostning. De beløb lægger du til dit resultat.

Med kørepengene trækker du istedet beløbet fra dit resultat inden du skriver det på selvangivelsen rubrik 211 og frem derved får du fradrag for beløbet i personlig indkomst. 

Hvis du driver selskab (ApS m.m) så må du tage det som skattefri udbetaling og skal indberette som virksomhed forudsat at du får løn også

vh

6 stærke Ivæksætterbøger - e-bøger/paperbacks - letlæste I LINK HER 
Intro til regnskab - og Fradrag - e-bøger letlæste I LINK HER

Min gratis blog www.johnhannover.com 

Tilmeldt 29. Jun 08
Indlæg ialt: 55
Fra  Rev&Regn Skrevet kl. 23:52
Hvor mange stjerner giver du? :
Side 1 ud af 1 (3 indlæg)