Jeg arbejder på at starte en e-handelsvirksomhed i samarbejde med en norsk partner. Vi skal have et lager i Sverige og sælge til hele Skandinavien. Min norske partner investerer i varelageret og jeg står for markedsføringen i Danmark. Spørgsmålene er så:
Har både spurgt skat og evu.dk, men de er lidt tunge at arbejde med… Aller venligste hilsner Rasmus, kommende e-købmand
|
Det var mange spørgsmål, og jeg kan ikke svare på dem alle. Men jeg har haft en tilsvarende sag med et internationalt firma, som har varelager både i Danmark og i Holland (altså et EU-land, ligesom Sverige). Det har givet anledning til, at vi - i de tilfælde, vi sælger fra hollandsk lager til hollandske kunder - skal afregne moms i Holland, så det hele bliver lidt tungt administrativt. I skal lige være opmærksom på, at I måske får brug for et svensk momsnummer.
Med hensyn til moms, skal private kunder momses med svensk moms, når det er EU-kunder og salget er momsfrit til ikke-EU-kunder, f.eks. Norge. Skattemæssigt kommer det an på i hvilket land firmaet hører hjemme, og det kan jo godt være Danmark, men jeg har ikke forudsætninger for at sige, om det bedst kan betale sig.
Umiddelbart vil det enkleste være, at du starter dit eget og køber af din partner. Men om det er det bedste i længden, kan jeg ikke sige.
God arbejdslyst.