Det er meget nemt: Nej, jeg ved ikke præcist hvad du har gang i.
Hvis det havde været playmobil legetøj, du ville importere, så kan det jo købes på internettet til halv pris i tyskland i forhold til Danmark, så hvis man vil sælge PlayMobil til danskere fra en dansksproget webshop, så kan en metode være at fylde traileren i Lübeck. Det er en måde at lave import på.
En anden måde at lave import på er at købe det i Kina. Så skal du have fat i nogle, der kan sikre, at der rent faktisk er det i containerne, som du forventer, inden containerne bliver sendt.
En tredje import mulighed er at finde en lille producent af et eller andet, og høre dem, om de er interesseret i, at man opbygger et marked for deres produkter i Danmark. Her skal man starte med at have fat i marketingsafdelingen.
I ingen af tilfældene ville en email være den første kontakt.
Det er umuligt at sige, hvordan du konkret skal tage fat på sagen, medmindre du bliver MEGET mere detaljeret om dit projekt.
Hvis du ikke vil være meget mere åben om dit projekt, så prøv at stille dig selv det spørgsmål: Hvorfor skulle du kontakte dem? Når du har besvaret det spørgsmål, så burde du også vide, hvordan du kontakter dem, og hvem i firmaet du vil snakke med.