Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Absorberende materiale/Selv varmende materiale

Side 1 ud af 1 (4 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 27. Sep 13
Indlæg ialt: 2
Skrevet kl. 13:07
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Amino'er Smile

Jeg er en 18-årig studerende som pt arbejder med innovation, og jeg/vi(Min gruppe og jeg) er løbet ind i et lidt større problem.. Sad

Vi mangler et materiale, som kan absorberer varme, så det tilpasser sig temperaturen rummet, eller et materiale som er varmt i sig selv.

Jeg ved ikke, om sådan et materiale eksisterer, eller om det er muligt at lave. Måske med en kemisk reaktion(Lyder måske lidt langt ude, men hvis det kan lade sig gøre, er vi åben for det).

Jeg håber, at I kan hjælpe, og at der sidder en Amino eller to, som kan løse vores problem Wink

På forhånd tak! Big Smile

Mvh
Rasmus Jespersen 

Tilmeldt 3. Feb 06
Indlæg ialt: 12931
Skrevet kl. 13:18
Hvor mange stjerner giver du? :

 

Du bliver nok nødt til at være langt mere specifik med hvad det er i søger. Alle materialer vil med tiden få samme temperatur som omgivelserne.

 

 

Ravn

Tilmeldt 27. Sep 13
Indlæg ialt: 2
Skrevet kl. 12:38
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Ravn,

Det vi søger, er et materiale vi kan sætte på et spejl, så når man går i bad, vil spejlet ikke dugge, da materialet bliver opvarmet til badeværelsets temperatur :-)

Tilmeldt 3. Feb 06
Indlæg ialt: 12931
Skrevet kl. 14:23
Hvor mange stjerner giver du? :

 

For at spejlet ikke skal dugge skal det være varmere end omgivelserne.  Det kunne løses med et lille elektrisk varmelegeme som kan klæbes på bagsiden af spejlet.

Firmaet SAN vil formodentlig kunne hjælpe jer  www.san-as.com

Side 1 ud af 1 (4 indlæg)