Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Lager type, hvor og hvordan

Side 1 ud af 1 (2 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 20. May 13
Indlæg ialt: 26
Skrevet kl. 17:58
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej 

Jeg skal til at starte en webshop og har skal dermed have et lager eller et lager hotel 

Jeg har dog lige et spørgsmål: Da jeg skal sælge til Hele skandinavien, Tyskland og Storbritanien er jeg i tvivl om jeg skal have et lager/lagerhotel i hvert land eller have et lager i DK hvor jeg så ser om jeg kan få mig en god fragt ordning.

De nævnte lande er min målgruppe

Der kan sagtens være nogle fra polen eller usa der vil handle på min webshop

Hvad vil i gøre/ hvad er smartest på sigt samt billigt her i opstarts fasen

Tak på forhånd  

Tilmeldt 23. May 08
Indlæg ialt: 3316
Fra  Easypie ApS Skrevet kl. 01:29
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg hæfter mig ved, at du endnu ikke har startet din webshop - og alligevel ønsker at påføre dig selv et abnormt niveau af faste omkostningerne... Hvorfor?

Mht. valg af logistisk opsætning, der bør man som udgangspunkt tage højde for leveringsservice (leadtime, lagerservicegrad, leveringsoverholdelse, fleksibilitet, leveringsinformation) og opveje det med logistikomkostningerne (lageromkostninger, transportomkostninger, emballage- og håndtering, administrative omkostninger og mangelomkostninger). 

Side 1 ud af 1 (2 indlæg)