Hej Amino’er.
Jeg har brug for Jeres gode råd. Jeg er i gang med at starte en hjemmeside og jeg har tænkt mig, at jeg indledningsvist vil skabe omsætning gennem annoncering. Jeg har en idé om, at jeg ikke kan skaffe en god indtjening fra annoncering, før jeg beviseligt har mange besøgende på siden. Men jeg kan heller ikke skaffe mange besøgende på siden, før jeg har penge til at betale mig fra SEO arbejde. Det må altså blive et kompromis. Er der nogen af Jer der har god erfaring med indtjening via annoncering? I hvilken rækkefølge skal jeg angribe udfordringen og hvad kan man egentlig forvente af indtjening via annoncering på en hjemmeside?
Mange venlige hilsner,
Simon Andrés. |
Det er nemmest at gå den anden vej for at få en indtjeningsindikation på et givent tidspunkt.
Det afhænger af, hvad dit site handler om. Der er flere penge i annoncer for mobiltelefoner, webhoteller og hurtiglån, end der er i opskrifter på franske klassikere.
Folk vil tit ikke ud med deres indtjening. Med god grund.
Men jeg kan sige, at jeg pt. kører annoncering på Børsen, Politiken, Euroinvestor og Børsen inden for et område med en vis konkurrence. Dér køber jeg ind til CPM 2,3. Altså 2,3 kroner per tusinde visninger. Google ta'r et cut på 32%, resten er mediets.
Med det tal i hånden kan du regne den anden vej i forhold til brugere og sidevisninger.