Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Bogfører du selv ? Er det "nemt" ?

Side 2 ud af 4 (34 indlæg)
Tilmeldt 6. Mar 13
Indlæg ialt: 3
Fra  Nasja Reklame Skrevet kl. 20:52
Hvor mange stjerner giver du? :
jeg startede for et halvt år siden, og startede med at købe visma summasummarum. standard kontoplanen er fint til mit behov, jeg bogføre alt selv. og ved årsafslutning har jeg en bogholder til at gennegå det hele. bogholderen vil jeg ikke spare væk, hun er ikke ret dyr, og jeg kan ringe til hende hvis der er noget jeg er i tvivl om.

Der findes mange andre løsninger alt efter behov og pengepung. og excel kan være løsningen for dig, husk dog at programmet ikke er gratis, jeg startede som sagt med summasummarum og gav 1800 for det, og det er nemt og lige til syntes jeg. den fåes i 3 udgaver alt efter behov. og jeg sender bare backup filen til min bogholder. samt mine bilag så ordner hun nemt resten til årsafslutningen.
Fra Greve
Tilmeldt 6. Feb 13
Indlæg ialt: 112
Fra  AlbedoSoft ApS - Odoo eksperterne Skrevet kl. 21:27
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Anders

Der er løbe nde mange gratis kurser om opstart og regnskaber og der findes mange gode bogførings systemer og ja det skulle være rimelig nemt. Nogle er gratis og andre til meget små penge.

Jeg mener, at Du skal få kort indblik i reglerne ved at deltage i nogle korte gratis aftenkurser og få fat i et mindre regnskabssystem. Det skal du ikke gøre fordi Du tror at der er mange penge at spare men udelukkende for at få kendskab til ens forretning og omkostningsstruktur. periode regnskaber og års regnskaber bør du nok få en bogholder/revisor til.

mvh Mitat Ucar

Odoo(tidligere OpenERP) fuldt integreret, komplet Belgisk alt i et system med ERP, CRM og HR mv. Kontakt os på 25101616 

Tilmeldt 9. May 13
Indlæg ialt: 66
Fra  Rasmus-Koelln.dk Skrevet kl. 21:55
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg vidste intet om bogføring, lige indtil jeg fandt http://billysbilling.dk/ - Deres program er så brugervenligt at man skulle tro' det var løgn :-) Billysbilling blandet med lidt aminoer, og jeg vil tro de fleste ville kunne bogfører selv alt efter hvor meget man gerne vil det, og hvor advanceret ens regnskab er.

Fra Aarhus
Tilmeldt 31. Oct 12
Indlæg ialt: 90
Skrevet kl. 15:10
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Anders S

Hvis du har lysten kan det sagtens lade sig gøre selv at bogføre, i hvert tilfælde alle sædvanlige transaktioner. Så hvis du har lysten vil jeg anbefale at du får hjælp til at få startet rigtigt, og så bevare kontakten med rådgiveren sådan at du kan få vejledning når der er usædvanlige transaktioner og ligeledes når et år skal afsluttes.

Jeg har adskillige aftaler af den type, og jeg oplever at det fungerer rigtig godt se evt. www.ØkonomiEksperten.dk

Mvh

Ulrik Rasmussen

Fra Hillerød
Tilmeldt 3. Aug 12
Indlæg ialt: 61
Fra  Oilart.dk Skrevet kl. 15:50
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg er nystartet og har valgt at bogføre selv.
Jeg har valgt at bruge billys billing da det var muligt at sætte API op til prestashop.
Dermed ungår jeg at skulle bogføre alle mine salg selv.
Det kører automatisk og jeg skal så kun tænke på at bogføre udgifter.

Jeg vil da indrømme at til at starte med har jeg måtte starte forfra mange gange, fordi man ikke må redigere i tingene.
 

 Oilart.dk -Super flotte abstrakte malerier

Fra Greve
Tilmeldt 6. Feb 13
Indlæg ialt: 112
Fra  AlbedoSoft ApS - Odoo eksperterne Skrevet kl. 23:15
Hvor mange stjerner giver du? :

Billys billing er godt men du kan også vælge at teste vores nemme regnskabsprogram gratis og du behøver heller ikke kendskab idet alt er sat op som standard mvh mitat

Odoo(tidligere OpenERP) fuldt integreret, komplet Belgisk alt i et system med ERP, CRM og HR mv. Kontakt os på 25101616 

Fra Billum
Tilmeldt 24. Jan 13
Indlæg ialt: 208
Skrevet kl. 08:33
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg synes, at langt de fleste skulle lade os fagfolk om at bogføre. Alt for ofte har jeg haft bilag og regnskaber i hånden fra folk, som har gjort det forkert. Det er ikke mange bilag, der skal bogføres forkert, før udgiften til at rettet tingene op igen er lige så stor som en fast ekstern bogholder.

Bogholdere er nok de billigste konsulenter, du kan få fingrene i. Vi er jo ikke bare bogholdere men kan se din virksomhed ude fra og hjælpe med nøgletal af den ene eller den anden art. Pengene til en ekstern bogholder - set fra mit soleklare og meget farvede synspunkt - er givet rigtig godt ud.

Michael

Fokus - regnskabsservice, administration, tekstarbejde

Erfaren bogholder siden 1995 og selvstændig siden 2005.

Tilmeldt 21. May 12
Indlæg ialt: 216
Fra  eKontoret ApS Skrevet kl. 08:43
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Michael

Det kan vi da ikke være uenig i - altså det med at lave fagmanden ordne det med bogføring.

Men det er også vigtigt at forstå, at man som nystartet gerne vil holde omkostningerne nede ved at lave/forberede så meget som muligt selv.

Og her mener jeg, at hvis man gerne vil hjælpe disse, så bør man også være villig til at lære en lille smule fra sig, således at de rent faktisk laver et stykke brugbart forarbejde. Og det kræver at man som bogholder/revisor lige er inde over nogle gange i løbet af året, således at kunden der bogfører for sig selv ikke laver den samme fejl igen og igen.

Så hvis indstillingen er der, og kunden har et oprigtigt ønske (og flair) for det, så kan det sagtens bringes til at fungere.

Mvh

Niels

Fra Billum
Tilmeldt 24. Jan 13
Indlæg ialt: 208
Skrevet kl. 08:59
Hvor mange stjerner giver du? :

Niels Anker Johnsen:
hvis man gerne vil hjælpe disse, så bør man også være villig til at lære en lille smule fra sig

Niels, vi er helt enige. Da jeg var medlem af Amino i 4-5 år inden jeg i oktober sidste år trak stikket ud, havde jeg givet et hav af gode råd og ideer herinde uden at få en eneste krone for det.

Jeg synes, at det er helt hul i hovedet at give kr. 800,- til en SEO-mand eller kr. 600,- til en specialist i Analytics, hvis man samtidig forsøger at spare kr. 300,- på bogholderen. Det er min mening, og jeg ved godt, at det er lidt at sammenligne pærer og æbler, men selvom man står og skal spare lidt i starten vil jeg altid mene, at bogholderen ikke skal spares væk. Omkostningen er så lav i forhold til hvordan man ellers kan bruge tiden i ex. salgsarbejde og markedsføring. Jeg tror bare, at mange er så bange for at tage telefonen og lave opsøgende salgsarbejde, at de hellere vil sidde med næsen i computeren... (den kommentar skal jeg nok få tæv for). Hvis man kigger overordnet på et års arbejde, vil det altid betale sig at lave salgsarbejde selv fremfor at lære grundlæggende bogføring.

Hvis man som iværksætter endelig vil selv, fordi man føler et større ejerskab og en større forståelse for regnskabet er det helt i orden og så skal man selvfølgelig have al den hjælp, der er nødvendig.

Michael

Fokus - regnskabsservice, administration, tekstarbejde

Erfaren bogholder siden 1995 og selvstændig siden 2005.

Tilmeldt 21. May 12
Indlæg ialt: 216
Fra  eKontoret ApS Skrevet kl. 09:13
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Michael

Jeg er langt hen ad vejen enig med dig.

Jeg så meget gerne at både bogholdere og revisorer, gjorde en større indsats for at 'sælge' tanken om, man som virksomhedsejer skal føre regnskab for ens egen skyld - og ikke KUN for andres (moms, skat m.m.).

De kunder vi bogfører for, bogfører vi for dagligt (næsten). Og det gælder også meget små kunder. Og det er kunder som sætter pris på, at de altid har fuldstændig styr på deres regnskab. Da vi samtidig altid bruger kreditor-modulet i e-conomic, så ved kunden altid hvad der er på banken, hvad kunderne skylder og hvad han selv skylder til sine leverandører/kreditorer.

Vi oplever at det giver tryghed - for lige pludselig får kunden et overblik. Næsten svarende til dengang vi andre gik fra månedsopgørelse på check-kontoen til netbank. Og det reducerer antallet af søvnløse nætter - for det er nemmere for en selv samt bank m.m at reagere på baggrund af fakta end på mavefornemmelser.

Den udfordring som vi i eKontoret mener at have løst, er hvordan man på en effektiv måde sikrer bogføring af forholdsvis få daglige/ugentlige bilag - vel at mærke til en attraktiv/konkurrence dygtig pris.

Så min opfordring til iværksættere og andre virksomheds ejere er, at så på regnskab som noget de kan bruge, og som ikke blot er noget ubrugeligt 'historisk materiale' som laves for andres skyld - og der med bare bliver en irriterende udgift der skal holdes så lavt som muligt.

Mvh

Niels Anker

Side 2 ud af 4 (34 indlæg)