Der hvor jeg ser det som spam i en tråd er, når der bliver stillet et konkret spørgsmål og svaret så er "Jeg synes du skal kontakte os direkte i X-firma på tlf. X. Så vil vi helt sikkert kunne hjælpe dig". Det er jo nok for at få et svar uden en risiko for en faktura på mange penge, at man skriver på Amino og ikke tager direkte kontakt til en virksomhed, der kunne rådgive i det konkrete spørgsmål. mvh |
Fuldstændig enig med dig Michael.
Jeg krummer tæer hvergang, at der er et firma der gør skamløs reklame for sig selv - i stedet for at skrive et brugbart svar, som trådstarten kan bruge til noget.
Et godt eksempel er, at når en bruger spørger om erfaringer mht. webhoteller - disse tråde ender oftest med 3 sider, med kommentarer fra de forskellige webhosts, om hvem der har den bedste performance på lige netop deres webhotel.