Når jeg nu tidligere har fået gode svar herinde, kan det være I kan hjælpe mig igen. :)
Jeg har pt. ingen virksomhed. Jeg var ude at kigge på flygler i dag, og forhandleren (Mattson & McGehee i Aarhus - rigtig god vejledning!) kan lave leasingaftaler på flygler, men kun til virksomheder. Mit spørgsmål er ganske enkelt: Kan jeg ikke bare oprette en enkeltmandsvirksomhed (med personlig hæftelse), som indgår leasingaftalen, og hvor jeg så fakturerer mig selv for et beløb hver måned, så alt går i nul? Det skal understreges, at jeg bestemt ikke er ude på at snyde staten for penge, altså ikke noget med at trække ting fra eller andet. Alt skal bare gå lige op, så jeg kan leje et flygel og lege med et flygel. :)
Jeg har haft virksomhed før (lukket her til februar - d'oh), så det der med bogføring, momsregnskab m.m. er ikke noget problem.
Det bliver noget rod- Du laver en virksomhed og så er der moms der normat vil trækkes fra men du er ren hobby i forhold til flygelet jeg synes det er noget rod.
Kan du ikke overtale dem til at leje til dig som privat på en eller anden måde?
6 stærke Ivæksætterbøger - e-bøger/paperbacks - letlæste I LINK HER Intro til regnskab - og Fradrag - e-bøger letlæste I LINK HER
Det er noget rod at lave et firma bare for at servicere sig selv.
men hvis det skal gøres skal det ikke gøres som personlig virksomhed men som ApS / A/S, da det kan give problemer at fakturere sig selv fra et personligt firma - som de fakto er en selv, da det ikke er en selvstendig juridisk enhed. Det kan dog give problemer hvis firmaet ikke laver andet end udleje flygel til dig selv.
Jeg vil anbefale dig at finde en anden udlejer af flygler - de findes.
Jeg ved ikke med det juridiske i det, men hvis du kender en der har virksomhed, så kan det måske være du kan tale med ham/Hende om at de leaser det for dig, og du så betaler det?
Det er en finte han laver fordi den leasing aftale han forhandler ikke må indgåes med private, fordi den stiller dig dårligere end loven kræver og der er ikke aftale frihed mellem virksomheder og private.