Hej Jacob
Jeg har kun kort hørt om HA i Innovation og Entreprenørskab, men kan fortælle dig om en anden uddannelse jeg syntes du skal tage et kig på. Den heder
Business Development Engineer (BDE).
BDE er en 4½ lang ingeniøruddannelse, men lad dig ikke skræmme af ingeniørtitlen. Egentlig er uddannelsen lige så meget merkantil som teknisk. Uddannelsen har fokus på forretningsskabelse gennem udvikling af nye produkter og forretningsideer.
Uddannelsen er opdelt i 3 obligatoriske år hvor alle følger den samme undervisning, hvorefter man i 1½ specialiserer sig indenfor lige præcis det man selv brænder mest for, dvs. i alt 9 semestre. I hvert af de første 6 semestre er der altid en normal teoretisk undervisning og et sideløbende praktisk projekt, hvor man enten i samarbejde med en
virksomhed eller i forbindelse med egen idé benytter den tillærte teoretiske viden i praksis.
Forløbet af de første 3 år ser ca. således ud:
- 1. Semester: Stor vægt på den personlige udvikling + fagene: markedsføring og matematik
- 2. Semester: Teknisk semester med produktspecifikation og grafisk kommunikation (3D modelering m.m.)
- 3. Semester: Endnu et teknisk semester med konstruktion og materiale og fremstillingsteknologi
- 4. Semester: Så begynder det spændende (efter min mening self.): Her har vi fokus på innovation, ledelse af kreative seancer og design
- 5. Semester: Strategisk ledelse, organisation og driftsøkonomi
- 6. Semester: Sourcing, relationship management og udvikling af den virtuelle virksomhed
Herefter kan man vælge at bruge 1½ år på at specialisere sig som iværksætter (hvilket jeg valgte). I denne periode har man utrolig gode muligheder for at udvikle sin virksomhed. Det kan blandt andet nævnes at:
- Der bliver stillet kontorlokaler gratis til rådighed (indtil du begynder at tjene penge)
- Du får sparring fra et hold af rigtig dygtige vejledere og får tilknyttet en professionel bestyrelse som er skræddersyet til din virksomhed. (uden at skulle dele ud af ejerandele eller lignende)
Nå ja, så bør jeg måske bemærke at BDE har fået en 2. plads i Erhvervs- og Byggestyrelsens iværksætterindeks, hvor BDE scorede højere end ni af de ti førende amerikanske universiteter inden for iværksætteri. Kun Babson College i USA fik en højere score.
Og så fik vi i 2004 Dansk Industris Uddannelsespris (som for første gang blev uddelt til en uddannelsesinstitution).
Men ja, det siger jo nok ikke så meget om noget. Jeg vil dog anbefale dig at tage ud og se skolen og få en snak om uddannelsen. Sådan får du nok den bedste indsigt.