Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Forretningsidéer Gratis

Side 1 ud af 2 (11 indlæg)
Fra Aabenraa
Tilmeldt 25. Jul 06
Indlæg ialt: 1269
Fra  PB Tryk & Grafik v/Peter Boyford Skrevet kl. 17:45
Hvor mange stjerner giver du? :
Amino er jo et frisk sted at være på. Jeg ser dog rigtigt mange indlæg her, som handler om "jeg vil gerne i gang, er der nogen, der har en ide?", og det vil jeg da gerne imødekomme i denne tråd.
ALLE er velkomne til at byde ind med deres gratis forretningsidéer, så vi alle sammen kan få en god ressource, når vi mangler inspiration.
Jeg har allerede offentliggjort et par stykker i denne tråd: http://www.amino.dk/view.asp?topicID=18817

*Slankerestaurant. De Danske Vægtkonsulenters kostplan VIRKER. Problemet er ofte at det er MEGET DYRT, hvis man ikke skal blive træt af at spise frosne grøntsager hver dag. Samtidig kræver det RYGRAD at holde planen samt at registrere, hvad man spiser, måle og veje.

Min kæreste oplevede, hvor svært det var at spise på restaurant. Det er umuligt at bestille 300 gram grøntsager og 160 gram kød UDEN flødesovs og kartofler. Og hvad skal man så skrive på kostplanen, når man er ude at spise? Skal man have sin køkkenvægt med?

Slankerestauranten følger DDVs kostplaner og tilbyder samtidig at registrere (online?) dit kostindtag. Ud for alle retter står de relevante mål, så det er nemt at følge med. Muligvis tilbyder slankerestauranten også takeaway og udbringning.

*Bedstemorhjælpen. Langt de fleste ældre i samfundet har svært ved "nymoden teknik", men er i nogen grad tvunget til at bruge den. Det drejer sig om alt fra mobiltelefoner over TV og video til computer og internet. Konceptet er simpelt: Faste priser på indstilling af TV-kanaler, og andre services.

*Wellness er i HØJ HØJ KURS! Jeg oplevede, da jeg selv skulle finde et sted, at det var nærmest umuligt at få en hot stone massage for TO PERSONER! Det var svært nok at få én, oven i købet. Så mere af det. Tag en rejse til Asien og oplev de lokale wellness-teknikker. Brug noget tid på at lære dem - og start en klinik i DK.

*"Det Søde Liv" er et koncept, hvor du finder (og træner) en række personer til at være utroligt servicemindede. Disse personer skal nu lejes ud (til virksomheder og private) til at yde en personlig service indenfor næsten ethvert område - på timepris. Mangler man altså en person, der gider at handle for sig - og tager det 2 timer - så kan denne serviceperson altså gøre det. Eller gå en tur med hunden. Eller massere dine fødder, mens du ser TV-avisen. Kun fantasien sætter grænsen. Ingen sexuelle ydelser, dog...!

 
Her er lidt mere:

*Pakkeservice. Tilbyde virksomheder at pakke og sende forsendelser ved at køre ud til små eller mellemstore virksomheder med standard pakke-sortiment (bølgepap, tape, etc) og pakke forsendelser udfra rumfang, areal, forsigtig-pakke, etc. Samtidig kan det arrangeres, at pakken tages med og sendes fra Posthuset eller GLS, eller hvem man nu kan få en aftale med.

*Oriflame-butikker: Oriflame er en postordreservice, men deres produkter er kendte i hele landet. I udlandet sælges produkterne enkelte steder i butikker eller hos kosmetologer, men i DK er det begrænset til internet og postordre. Den kendte kvalitet gør, at der allerede er et marked. Nu kan markedet gøres lokalt.

*Sælge hyldeplads: Butik med "tomme" hylder til leje indenfor nærmere angivet kategori.

*Skilteforhandler: Køb skiltemateriel i halv- /helfabrikata og start din egen skilteforretning. Fordel: du behøver ingen maskiner, og får med tiden produktkendskab.

*opfind et brædtspil.

*Korrekturlæserfirma. Tilbyd korrektur til faste priser.

http://pbtryk.dk: Danmarks billigste bannere!

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 00:18
Hvor mange stjerner giver du? :
IT-service virksomhed der specialiserer sig i optimering af små og mellemstore virksomheder.

Danmark har primært små og mellemstore virksomheder, og mange af disse virksomheder vækster ikke så meget som de kunne. Virksomhederne betaler millioner af kroner til IT som de ikke aner om har givet dem en værditilvækst.

IT-service virksomhederne tjener deres penge selvom der ikke er nogen værditilvækst hos kunden. Så idéen går ud på at analysere virksomheden, måle ressourceforbrug (kroner, timer, osv.), implementere IT-systemer der skaber værditilvækst (f.eks. vha. lavere omkostninger, højere omsætning m.m.), og måle værditilvæksten. Værditilvæksten fordeles mellem IT-service virksomheden og kunden. F.eks. IT-service virksomheden får 100% indtil kostpris for IT-systemet nås, derefter får IT-service virksomheden 50% og kunden 50% et antal år frem. Der indgås en kontrakt omkring dette.

For kunden:

De kan til enhver tid se hvor mange kroner IT-systemet har skabt i værditilvækst.

Har IT-systemet ikke skabt nogen værditilvækst, så koster udviklingen af softwaren dem ikke noget = mindre risiko. Der er dog tid til kommunikation, hardware, m.m.

For IT-service virksomheden:

Når IT-service virksomheden rammer en vækstvirksomhed med stor værditilvækst er der store penge at tjene i en årrække frem.

En kunde kan gå konkurs og "investeringen" i kunden kan derved tabes. Tabet må dækkes af vækstvirksomhederne der klarer sig godt. Det svarer lidt til når en bank låner penge ud.

IT-systemet kan ske at give mindre værditilvækst end forudset og dermed give tab. Rådgiv bedre næste gang.

Et IT-system kan bane vejen for et andet IT-system der kan give yderligere værditilvækst.

For Danmark:

Mere konkurrencedygtigt erhverv = mere eksport = mere velfærd

Tilmeldt 30. Dec 06
Indlæg ialt: 27
Skrevet kl. 08:00
Hvor mange stjerner giver du? :
Hej Peter.

 

Du har nogle gode ideer..

*Sælge hyldeplads: Butik med "tomme" hylder til leje indenfor nærmere angivet kategori.*

 

DEN synes jeg om, for det er faktisk lige det jeg gør...

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 09:05
Hvor mange stjerner giver du? :
 

Hej Peter

 

Meget spændende ideer - specielt den med hyldepladsen

 

Mht korrekturlæser til faste piser, så findes der allerede sådan en(www.juliemeyer.dk) her på Amino. Hende har jeg/vi benyttet flere gange med perfekte resultater.

 

 

Fra Kibæk
Tilmeldt 25. Apr 07
Indlæg ialt: 1453
Fra  ClickStarter Skrevet kl. 09:28
Hvor mange stjerner giver du? :
Det var lige godt søtans... jeg gik i gang med at skrive et indlæg på min blog om iværksætter ideer som andre må bruge lige så tosset de vil igår.. men har ikke fået postet det før i dag... og så dette indlæg...

Men min idé, (og helt sikkert flere til følge) - Kinesisk Sprogskole

Tilmeldt 19. Mar 07
Indlæg ialt: 473
Skrevet kl. 22:22
Hvor mange stjerner giver du? :
Mange spændende ideer du kom med. Du skriver bl.a. "Opfinde et brætspil" Så har jeg et spørgsmål. Hvad sælger sådanne succespil på et år? Årets familiespil og lignende. Sælger de måske 10.000 eksemplarer om året? eller er det 100.000? Har ingen anelse overhovedet, men har en ide jeg i perioder har forsøgt at udvikle lidt på, men er ik helt nemt. Men da jeg så dit forslag væltede der nogle ideer op igen :) Men er lidt nysgerrig efter hvad der evt kan sælges...

 

MVH
Hans

Fra Frederiksberg
Tilmeldt 7. Jun 07
Indlæg ialt: 1947
Skrevet kl. 22:42
Hvor mange stjerner giver du? :
Jeg har også en rigtig god idé til de der beskæftiger sig med sproget. Tilbyd Aminoer med ''hjemmesider'' en gennemgang af deres tekster med en god rabat. De trænger til det

 

Jeg ved fra mig selv og andre, at mange smutter fra en hjemmeside, hvor man ikke har gjort sig den umage at sikre høj kvalitet i tekster. Når jeg kommer ind på sådan et site, så tænker jeg, "Hvis de ikke engang gider at gøre det ordentligt, hvad så med resten?"

 

Det svarer lidt til, at man modtager jobansøgninger fyldt med fejl.

Nu kan det snart være nok..... ;o)

Fra Tune
Tilmeldt 31. May 05
Indlæg ialt: 191
Skrevet kl. 22:22
Hvor mange stjerner giver du? :
super fint med ideer, men det er bare ikke ideen som sådan, med mindre den er meget unik, der giver penge. Men mere hvordan den bliver eksekveret og OM den bliver det.
Tilmeldt 7. Apr 08
Indlæg ialt: 1
Skrevet kl. 10:35
Hvor mange stjerner giver du? :

I følge http://iloblog.kenddinviden.dk/braetspil?Home&user=2 sælger et godt brætspil 10.000 eksemplare på landsplan. Jeg har selv været med til at sælge rollespil og importerede brætspil i slutningen af 80'erne og begyndelsen af af 90'erne, og det var en success hvis vi kunne sælge 500 af et spil, en rigtig god success hvis vi kunne sælge 1000 af et spil, og en gigantisk successe med et salg på 2000. Og vi skulle ikke engang producere spillene, vi skulle blot sende dem ud til butikkerne.

Hvis du kigger efter, vil du se at selv mange af de spil der bliver kåret til årets spil (børne-, familie eller voksen-) er udgået af produktion allerede et par år efter de er udkommet, så det er altså ikke noget der bliver ved med at være en guldgrube.

Jeg er selv fritidsdesigner af brætspil, og drømmer selvfølgelig også om at lave spillet som sælger, men ind til vider er det ikke blevet til noget konkret. 

Lars

Fra Roskilde
Tilmeldt 24. Aug 06
Indlæg ialt: 4506
Fra  Istol.dk Skrevet kl. 11:46
Hvor mange stjerner giver du? :

 på http://www.springwise.com/ er der utallige ideer der rent faktisk er blevet en realitet i andre lande. Mange af dem kan snildt tilpasses Danmark.

Hilsen Morten 

Side 1 ud af 2 (11 indlæg)