Jeg har lige haft ringet til min bank for at høre om en nemkonto til mit firma. De vil have 500kr pr kvatal får at have den og være tilsluttet netbank.
Mit spørgsmål er så, kender i nogle andre steder hvor det ikke koster 2000kr om året. Det kan da ikke være rigtigt jeg skal betale 2000kr for at have penge i deres bank. Kan jeg godt have min privat økonomi i en bank og så virksomhedens i en anden?
Det lyder da helt urimeligt at du skulle betale 2000kr om året for at have en nemkonto.
Det er intet problem at have din firma konto i en anden bank, og så længe du ikke skal have et kreditkort eller andet forbundet til den konto, så ser jeg ingen årsag til det høje gebyr.
Jeg ringet til dem, og damen i røret sagde det kostet 500kr i kvatalet, udover det lød det ikke som om hun syntes det var fair men lad det nu ligge. Syntes heller ikke det er okey, jeg tror nok jeg er en af deres bedre kunder, og har vidste lagt en del penge i den bank.
Hvis du er af bankens bedre kunder og hvis du har en sund og stærk økonomi så mind dem om at du er lige den type kunder som faktisk har mulighed for at skifte bank i disse tider.
Jeg siger ikke du ikke må have et kreditkort. :D det skal du være velkommen til. Fik nok formuleret mig forkert.
Men hvis du skal have en nemkonto hos dem, og intet andet så syntes jeg 2000kr er i overkanten.
Egentlig syntes jeg ikke man burde betale for det, de får stillet nogle penge til rådighed de ellers ikke ville, og det skal man da ikke betale for at gøre.