Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Fradrag for Import told ved køb af forbrugsvarer uden for EU?

Side 1 ud af 1 (1 indlæg)
  • 1
Fra Hillerød
Tilmeldt 21. Jul 09
Indlæg ialt: 44
Fra  Pika Foto- & Medieservice Skrevet kl. 10:19
Hvor mange stjerner giver du? :

Hejsa

Jeg har bestilt lidt fotoudstyr - under "bagatel grænsen" - fra USA. Det er kommet og betalt; og som ventet triller der er "Toldafgift faktura" fra FedEx ind ad døren nogle dage senere.

Jeg er så bare i tvivl om hvordan den skal håndteres - er der nogen der kan skære det ud i pap for mig? :-D

Lad os tage et simpelt eksempel:

Jeg køber en vare (til eget brug i firmaet - ikke til videresalg) i USA og får den fedex'et herhjem.

- Varens pris: 1000 DKK

- Fragt: 200 DKK

- Toldafgift: 400 DKK

- moms 0 DKK  (dvs. der er et admin. gebyr på 125,- + moms på 31,25 fra FedEx for faktureringen - men jeg går udfra at begge disse er fuldt fradrags berretigede uanset hvad)

Samlet beløb: 1600 DKK

Hvad kan trækkes fra og hvordan skal det bogføres?

(Side note: Jeg går udfra at det er summen af indkøbspris + toldafgift der skal ligge under bagatelgrænsen for at jeg kan afskrive hele beløbet i indeværende år?)

Rune Espensen - Freelance Fotograf / Nordsjælland

Pika Foto- & Medieservice - www.pika.dk

Side 1 ud af 1 (1 indlæg)