Det er også et flyvsk begreb! Her er lidt at blive klogere på: Se også denne, hvor Rand Fishkin spekulerer over det der med at nogle sites er tættere på de absolut troværdige sites. (Hvor mange led er de sites, der linker til dig, væk fra statslige hjemmesider / universiteter osv.) Mvh Anders Saugstrup |
Cicoor Host & Saas ApS:Det jeg savner en forklaring på er hvad er et "trusted site". Ved du hvilke kriterier Google bruger til at klassificer et site som trusted? Og hvad kan man som hjemmeside ejer for at øge ens hjemmesides "trust"? Spøger dels på egne vegne men har også et par kunder som har sider med masser af kvalitetsindhold og som virkelig er eksperter inden for deres område, men alligevel oplever de som beskrevet af andre at nogle sider som er det rene crap alligevel får bedre placeringer. Sider som i den grad bærer præg af at de kun er lavet for at tjene nogle hurtige penge på AdSense og affiliate annoncer.
Som Anders skriver så bruger Google nok enkelte meget store sites som diverse .gov sites, store medier, non-profits osv som 'seed' sites og herfra løber trust-ranking måske lidt som Page Rank nedad. Når du så selv evt har samlet nok trust point så kunne man forestille sig en eller anden box bliver tjekket af i algoritmisk forstand.