Jeg stiftede en personlig ejet virksomhed i oktober 2006, og jeg har valgt at lægge de to første måneder sammen med regnskabet for 2007. Der var ingen indtægt men kun nogle opstarts udgifter i 2006.
Tak for dit svar. Jeg læste på startguiden.dk at den første regnskabsperiode godt kan være længere eller kortere end 12 måneder.
Men det har måske ikke noget med selvangivelsen at gøre, således at de tal fra det forlængede regnskabsår 2007 som befinder sig i kalenderåret 2006, skal med på selvangivelsen for 2006 alligevel?
Det var i Britt Malkas hæfte "Regnskab på pc" jeg havde læst det. Og jeg kunne ikke finde nogle oplysninger om at det ikke skulle være gældende for enkeltmandsfirmaer. Så jeg gik ud fra at det kunne gøres på samme måde
Ikke ligefrem god reklame for det pågældende hæfte. Hvis da ellers du har læst det korrekt.
Noget andet er at der rent praktisk næppe vil ske noget ved at gøre det på den måde. Det er jo næppe store penge vi taler om. Hvis Skat vil ændre ved det må de jo give dig fradraget i 2006 og derved genoptage skatteansættelsen.