Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Indsamling

Side 1 ud af 1 (1 indlæg)
  • 1
Fra Helsinge
Tilmeldt 29. May 11
Indlæg ialt: 92
Fra  Kosmovej Skrevet kl. 12:51
Hvor mange stjerner giver du? :
Indsamling til fordel for overvægtige!

Vi indsamler penge til fordel for overvægtige, så vi kan tilbyde gratis hjælp til vægttab og et sundere liv.
Fordi:
Overvægt er et stadig stigende problem, som medfører mange forskellige livsstilssygdomme samt for tidlig nedslidning og død.
Mange mennesker løser problemet, med deres overvægt, ved at søge kostvejledning og melde sig ind i fitnesscentre. Men, der er en stor gruppe, der ikke har det økonomiske overskud og som mangler opbakning til at gennemføre en livsstilsændring.
Mange af dem, får livsstilssygdomme og stigende fravær på arbejdsmarkedet samt en svækket livskvalitet. Samtidig giver de, de dårlige kost og motionsvaner videre til deres børn.
For at kunne tilbyde dem gratis hjælp, vejledning, motivation gennem deres livsstilsændrings-forløb, har vi startet denne indsamling.
På længere sigt er det vores ønske, at det kan blive en permanent indsamling og ende med at blive de voksnes hjælpefond i stil med børnenes: Julemærkefonden.

De indsamlede midler vil blive anvendt til:
• Gratis slankekursusrejser, hvor kursisten lærer om sund mad, motion og motivation.
• Gratis kost og motionsvejledning, samt støtte gennem livsstilsændrings-forløbet.
• Uddeling af gratis slankekure(i bogform).
• Donation til Julemærkefonden.

Et begrænset beløb vil blive anvendt til driftsomkostninger.

Skulle du/I have lyst til at støtte op om projektet, så kan du/I donere et valgfrit beløb på www.kosmovej.dk

Virksomheder, der donerer større beløb(over 5000kr) vil få Deres firmanavn på vores hjemmeside. Ved større donationer kan der træffes aftale om anden reklame: f.eks et banner på vores biler eller en annonce i magasinet Kosmovej.

For nærmere information kontakt os på tlf: 61 89 98 99
Side 1 ud af 1 (1 indlæg)