Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Produktion af kvalitetsundertøj

Side 1 ud af 2 (16 indlæg)
Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 16:22
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej alle sammen!

Jeg er helt på udebane, når det kommer til produktion af tekstiler og tøj. Derfor har jeg brug for hjælp. 

Jeg søger en tekstil producent, som kan lave undertøj i høj kvalitet udfra de designs som jeg levere. Omkostningerne skal helt holdes nede, så en BH max vil koste 100-200 kr. Konceptet er nemlig, at man kan få god kvalitet til ingen penge - og så er skal mit design også være unikt. 

Er der nogle, som kan hjælpe mig på mig? Hvor skal jeg søge? Kender I nogen? Hvad skal jeg undgå? Hvordan skal jeg komme igang? 

Håber at I vil hjælpe :-)

Mvh Emma Arfelt

Fra Esbjerg
Tilmeldt 13. Sep 06
Indlæg ialt: 638
Skrevet kl. 17:02
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Emma

Her er mit bud. Jeg ville søge mod østen, og prøve at finde nogle producenter dér.

Det kan gøre på flere måder. Jeg vil dog anbefale at du altid ender med at have produktet i hånden, inden du bestiller en produktion af det, så du er sikker på at kvaliteten er som du vil have den. der er dog mange faldgrupper, så jeg vil kraftigt råde dig til at modtage kvalificeret rådgivning og hjælp.

Der findes flere danske servicevirksomheder som har specialiseret sig i at tage kontakt til f.eks. kinesiske producenter, og repræsentere dig og de ønsker og krav du har til produktet, levering, m.v. De kender til hvordan det foregår i Kina, og kan derfor bedre rådgive dig, og sortere ud i de producenter som de vurderer ikke vil kunne leve op til standarden, og også udføre løbende kvalitetskonrol m.m.

Du kan f.eks. søge på "outsourcing i Kina", for at finde sådanne virksomheder.

Held og lykke!

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 17:05
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Jean

Tak for dit hurtige svar! Har du eventuelt nogle virksomheder, som du kan anbefale? Og hvorfor vil du vælge østen? 

Fra Esbjerg
Tilmeldt 13. Sep 06
Indlæg ialt: 638
Skrevet kl. 17:31
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej igen

Det var så lidt. har desværre ingen jeg kan anbefale. Og hvorfor østen? Primært p.g.a. deres lave produktionsomkostninger.

Tilmeldt 8. Apr 12
Indlæg ialt: 52
Skrevet kl. 17:46
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Emma,

Hvor meget erfaring har du med at lave et design som en producent kan arbejde ud fra? Hvis du absolut ingen erfaring har vil jeg nok sige at du har brug for en konstruktør som også kan lave arbejdstegninger for dig.

Hvis du vil holde omkostningerne SÅ langt nede at en bh skal ligge til 100 - 200,- kr. så skal du nok have produceret mange bh'er på en gang. Og det kan godt være lidt vanskeligt for en nybegynder at starte i så stor en størrelsesorden.

Jeg er selv i gang med at lave min første kollektion til min kommende virksomhed. Jeg vil personligt ikke ligge mig ud med Kina, Indien osv. i første omgang. Jeg kigger efter producenter i øst Europa (dog ikke Rusland). For det første er der så utroligt mange ting der kan gå galt, derudover er jeg lidt af en kontrol freak, og mit kapital er ikke stort nok til rejser til Asien.

Mht. din prissætning, ville jeg nok overveje, at sætte prisen højere. Du kan evt. starte med at lave undertøj i god kvalitet og unikt design, også derefter lave et billigere mærke når du har ressourcerne til at få omkostningerne ned. Personligt har jeg intet imod at betale 3-500,- kr. for mit undertøj. Men det var bare en tanke :)

Men tilbage til dit spørgsmål vedr. at finde en producent. Jeg vil som sagt selv snuppe øst Europa. Derudover er det vigtigt, at du kigger på hvor stor producenten er i forhold til hvor stor du selv er. Sørg for at du ikke bliver en "ligegyldig" kunde for din leverandør, fordi de har kunder der ligger mange flere penge hos dem end du gør. Så hellere finde en mindre producent, hvor du er en stor kunde for dem, og derfor vigtig.

Jeg håber det var til lidt hjælp.

Held og lykke med dit projekt!

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 18:15
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Passion for fashion

Tusinde tak for dit brugbare svar! Jeg har ikke erfaringer - overhovedet - men, jeg kunne dog nemt finde en, som kunne hjælpe mig med at formidle mine designs. 

Jeg er villig til at sætte priserne en smule op. Jeg selv er heller ikke helt vild med Kina eller Indien, men jeg håber dog på, at Vietnam eller indonesien kunne være en mulighed. Ellers er Øst europa også et godt bud - hvor kigger du, når du skal finde producenter? Har du nogle kontakter? 

Det er nogle super gode råd - tak for dem! :-)

Kh Emma 

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 19:17
Hvor mange stjerner giver du? :

Kære Emma

Ved du noget om Tyrkiske tekstil?
Du skal ikke rejse langt væk for at få nogle gode produkter og service.

Tyrkiet kan med sine ca. 78 millioner indbyggere tilbyde favorable muligheder til firmaer, der ønsker enten at købe kvalitetsprodukter og/eller gøre brug af fantastiske ydelser til en god pris. Listen over tilbud er lang, men det kan være svært at finde frem til et godt produkt, hvis ikke man har de rette forbindelser. Hvis du er interesseret i et specifikt produkt eller ydelse så kontakt os for et uforpligtende tilbud. Vi hjælper gerne firmaer eller personer, der ønsker at købe tyrkiske produkter eller services, eller sælge danske produkter i Tyrkiet.

Med venlig hilsen

Krisztian  

Tilmeldt 8. Apr 12
Indlæg ialt: 52
Skrevet kl. 20:17
Hvor mange stjerner giver du? :

Enig. Tyrkiet har jeg også fået anbefalet... Er Tyrkiet ikke også ret stærke på læder?

Krisztian Attila :
Ved du noget om Tyrkiske tekstil?
Du skal ikke rejse langt væk for at få nogle gode produkter og service.

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 20:18
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Emma

Jeg vil også anbefale Europa, når du er ny opstarter. Med små ordre er det meget svært i Kina.
I Europa har du bedre kontakt med dit produkt, kan finde små producenter, som har ligeså meget brug for dig som du for dem. Hertil skal du bruge min arbejdstegninger Og måleskema. Hvis du vil ha god kvalitet ska du have lavet mønstre så du har 100% indflydelse på pasform.
Pris og kvalitet hænger jo som regel sammen, så det er også en lidt dyrer løsning.
Vi ka hjælpe med evt kontakt til produktion, måleskema, arbejdstegninger, mønstre, tilretning og hvad der kræves for at få produktionen til at forstå et produkt.
Mvh Pia www.pajpattern.dk


Tilmeldt 8. Apr 12
Indlæg ialt: 52
Skrevet kl. 20:20
Hvor mange stjerner giver du? :

Emma. Det var så lidt. Vietnam har jeg også hørt godt om faktisk. Jeg har ikke lige nogen kontakter på stående fod, men her en af dagene kan jeg lige prøve at finde min gamle bærbar frem, - der har jeg vist nogen kontakt informationer liggende.

Side 1 ud af 2 (16 indlæg)