Der findes en del virksomheder som tilbyder at indsamle emailadresser til nyhedsbreve. Hvad er jeres erfaringer? Er det noget som fungerer... Hvem kan anbefales og ikke anbefales? Er der nogen som har fundet ud af om det overhovedet kan svare sig eller om de fleste efterfølgende afmelder igen – dvs. at mailadresserne så egentlig ikke er indsamlet som reelt interesserede. Mange hilsener Helle |
Jeg kender ikke umiddelbart til nogen virksomheder der gør det, men jeg vil aldrig købe emailadresser fra andre.
Du risikere at få en masse emailadresser som intet er værd, da de enten er ugyldige, ikke bruges mere, eller bare ikke har interresse i dine produkter.
Hvis jeg pludselig fik en mail fra et firma jeg ikke havde bedt om, men som måske havde "købt" min mailadresse, så vil de risikere en masse dårlig omtale fra mig, selvom de måske i god tro har købt min mailadresse.