Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Kigger på andelsbolig i København

Side 1 ud af 1 (7 indlæg)
  • 1
Fra Valby
Tilmeldt 24. May 11
Indlæg ialt: 27
Skrevet kl. 20:20
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej

Det er første gang jeg kigger på lejlighed og søger i derfor nogle , som ved noget om det.

Jeg kiggede på en lejlighed hvor der stod det her:

Indskud 645.000
Boligydelse 3.871
Anvendelsesudgifter 470

Indskud er det , som jeg skal betale og evt låne noget til?

Boligydelse er ?

Andvendelsesudgifter hvad kan det være og hvor tit betaler man det?

Kan man ud fra det der se hvad den koster i måneden?

Fra Valby
Tilmeldt 24. May 11
Indlæg ialt: 27
Skrevet kl. 20:21
Hvor mange stjerner giver du? :

Fik svaret på anvendelsesudgifter nu kan kan jeg se :D

Fra Søborg
Tilmeldt 21. May 08
Indlæg ialt: 755
Fra  Acasma Amino ApS Skrevet kl. 20:29
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person

Hvor mange kontanter kommer du selv med og hvor meget skal du låne?

Hvad type lån er der i foreningen. Det har stor betydning for hvor risikofyldt foreningen er i det lange løb.

Det er nemt at holde ydelse lav, hvis lånene er noget l***

Nicolai

Fra Århus
Tilmeldt 9. Feb 08
Indlæg ialt: 1747
Fra  Boligadvokater.info Connect Media Skrevet kl. 20:36
Hvor mange stjerner giver du? :

Er ikke helt klar over om du har fået alt på plads ?

 

Indskud: Ja, det beløb du skal betale for at få nøglen.

Forvent en rente der er højere end ved traditionelt huslån, typisk 4 - 7 %

 

Boligydelse: Betales hver måned og dækker udgifterne i er fælles om i andelsforeningen f.eks renovation, begrønning, snerydning, afdrag på lån, husforsikring, vedligehold m.m.

Boligydelsen kan reguleres, hvis økonomien i andelesforeningen kræver det, derfor er det MEGET vigig, at tjekke hvilken lånetyper andelene er finansieret med.
Pas på rente swap og afdragsfrie lån. Vurder også om der er nok friværdi til fremtidige store renovationsopgaver f.eks Tag og vinduer.

 

Anvendelsesudgifter: Varme, EL og vand. 470,00 er meget lidt.

 

 

18 års erfaring med hardcore SEO / søgemaskineoptimering - Alt fra Tier2 linkbuilding til CTR manipulation - Få en SEO ekspert på dit projekt, Læs om SEO og Connect Media

Fra Lyngby
Tilmeldt 26. Jan 08
Indlæg ialt: 1543
Fra  Sjællands ejendomsservice Toprobot.dk Skrevet kl. 20:39
Hvor mange stjerner giver du? :

Jonas Jørgensen:
Anvendelsesudgifter: Varme, EL og vand. 470,00 er meget lidt.

Det dækker normalt kun aconto varme og vand, ikke El da der normalt er seperat måler til hvert lejemål

Fra Århus
Tilmeldt 9. Feb 08
Indlæg ialt: 1747
Fra  Boligadvokater.info Connect Media Skrevet kl. 21:00
Hvor mange stjerner giver du? :

Ja, det er rigtigt, at der er forskel på hvad beløbet inkluderer fra forening til forening og som du skriver, passer det fint med varme og vand.

Der hvor jeg bor er varme dog inkluderet, så man får et overblik med det samme.
Der er naturligvis særskilte målere både på vand, varme og el hos os.

18 års erfaring med hardcore SEO / søgemaskineoptimering - Alt fra Tier2 linkbuilding til CTR manipulation - Få en SEO ekspert på dit projekt, Læs om SEO og Connect Media

Fra København
Tilmeldt 6. May 07
Indlæg ialt: 648
Fra  Webbureauet ComboWeb ApS Skrevet kl. 21:24
Hvor mange stjerner giver du? :

Vær obs på at du som nævnt ikke kan få finansiering via et realkreditinstitut, så har du ikke lige en bunke kontanter, så er det typisk en lidt dyrere boligform.

Nu er indskudet i dette tilfælde ikke så højt, men vær også obs på, at hvis foreningen går ud og træffer nogle dumme beslutninger, så risikerer du at hænge på den. Du investerer jo sådan set 645.000 kr. i foreningen, og det er absolut ikke risikofrit!

Vær desuden opmærksom på, at hvor der ikke er loft for hvor meget en ejerbolig må sælges for, så er der det på andelsboliger. Så du løber en risiko - måske uden at kunne have nogen gevinst på det.

Men andelsboliger kan være en fremragende investering, så få eventuelt rådgivning af en revisor, for lige at kigge på foreningens økonomi. Det kan ofte svare sig. :-)

God jagt!

Side 1 ud af 1 (7 indlæg)