Det virkelig en smagssag. Personligt så elsker jeg Linux pga. Deres terminal, men man kan ikke liiige kører Photoshop over Ubuntu. Men ellers så har Ubuntu en masse lækre funktioner og et software center fuld af gratis open source software. Du burde prøve at kører det ved siden af windows og bagefter selv dømme om det er noget for dig. :) |
Kumuluzz:som et "program" i Windows
Det er rigtigt, men det du beskriver er ikke som "et program i Windows", men en dual-boot - altså som et operativsystem der ligger ved siden af Windows.
Der er netop mulighed for at køre Ubuntu i Windows ligesom man kan køre Windows i Ubuntu. Det kan gøres med Virtualiseringssoftware. Her kan man have et program som Virtualbox (koster intet) eller VMware der er et program hvor man kan afvikle en hel computer i et program. Således er det muligt at have en Ubuntu-drevet pc hvor der er mulighed for at køre f.eks. Photoshop gennem en virtuel Windows-installation.
Den vigtige forskel på dual-boot og virtualisering er at man med dual-boot ikke kan afvikle begge operativsystemer på samme tid.