Jeg vil gerne købe bøger og andet i USA til videresalg i Danmark. Hvordan får jeg det billigst hjem og hvad med fortoldning m.v. Skal jeg bare lad postvæsenet gøre det? Kan jeg undgå at betale for fortoldning og told for brochurer jeg får gratis fra leverandøren? På forhånd tak for hjælpen bedste hilsner Karin |
Få en pris på bøgerne og en pris på fragten fra din leverandør på 2 linier, så kan du vurdere eller spørge i Danmark og sammenligne priserne.
Mange US firmaer er ikke gode til at købe fragt til udlandet, så ofte vil du kunne få det billigst ved selv at står for det (husk importørreg.) Er det dog kun mindre sendinger kunne du bruge posten. Det kunne også være en economy kurer løsning, men så skal vi have lidt mere oplysninger (mål/vægt/afsender by/modtager by)
Brochurerne kan vedlægges som gratis promotion, så betaler du ikke told/moms af den del.
/