Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Må boligforening sende en til inkasso uden rykker eller hørt fra dem?

Side 2 ud af 2 (15 indlæg)
Tilmeldt 3. Feb 06
Indlæg ialt: 12914
Skrevet kl. 17:11
Hvor mange stjerner giver du? :

Kenan Corbo:
men syntes virkelig at man som privatperson ikke har nogen chance, hvis man havner i en situation som jeg gøre, hvor jeg ikke har fået nogen påmindelse og ender med at inkasso brevet kommer frem som en lussing i ansigtet. 

Uretfærdigt eller ej så er lejeloven nu en gang sådan at man skal betale sin husleje til tiden.

Tilmeldt 3. Feb 06
Indlæg ialt: 12914
Skrevet kl. 17:16
Hvor mange stjerner giver du? :

Maria F:
Lejeloven er meget klar -og anderledes end andre krav

 

Men du har åbenbart glemt at lejeloven er blevet ændret så det nu er 14 dage.

§ 93 lejeloven:

Stk. 2. Udlejeren kan kun hæve lejeaftalen som følge af for sen betaling, hvis lejeren ikke har berigtiget restancen senest 14 dage efter, at skriftligt påkrav herom er kommet frem til lejeren. Udlejerens påkrav skal være afgivet efter sidste rettidige betalingsdag og skal udtrykkeligt angive, at lejeforholdet kan ophæves, hvis lejerestancen ikke betales inden fristens udløb.

Tilmeldt 10. Nov 09
Indlæg ialt: 0
Skrevet kl. 17:32
Hvor mange stjerner giver du? :

Ravn:

Maria F:
Lejeloven er meget klar -og anderledes end andre krav

 

Men du har åbenbart glemt at lejeloven er blevet ændret så det nu er 14 dage.

§ 93 lejeloven:

Stk. 2. Udlejeren kan kun hæve lejeaftalen som følge af for sen betaling, hvis lejeren ikke har berigtiget restancen senest 14 dage efter, at skriftligt påkrav herom er kommet frem til lejeren.

Ja kommet frem til lejeren, men det har det sådan set ikke gjort i mit tilfælde, og den kan jeg heller aldrig nogensinde bevise som modtager. Kun at de kan sende det igen, og så det gælder derfra. 

Selvfølgelig skal man da betale sin husleje, det er der ingen tvivl om. 

Men for mit vedkommende ligger problemstillingen ikke om den skal betales eller ej. Den ligger bare i den proces der er nu er. I sådan en situation kommer den kun afsenderen til gode, på ingen måde modtageren, hvis afsenderen ikke er flink og gøre en undtagelse eller lave en aftale, som min udlejer har været heldigvis. 

Fra Dianalund
Tilmeldt 11. Apr 09
Indlæg ialt: 888
Fra  Ringhus.dk Skrevet kl. 18:02
Hvor mange stjerner giver du? :

Brian Schou Larsen | bannerprint.dk:

Michael R. Gertz:
Spørgsmålet er så bare om de skal kunne bevise de har sendt dig denne rykker. eller om de "bare" kan sige de har sendt den.

Man regner det danske postvæsen for så sikker en leverandør, at der i dag ingen krav er om f.eks. selv et inkasso-varsel skal sendes anbefalet.

Skrammende at man forventer postDK kan det, får en gang i mellem mine naboers post, og oplever også at få post leveret som er over 1uge gammel (set på datoen folk skriver), om det er afsender som er langsom, eller om det havner hos naboen først kan jeg så ik vide.

Det skal lige siges jeg bor i hus og ikke lejlighed hvor fejlen kunne forklares, når der hænger et hav af postkasser ved siden af hinanden.

 

Fra Lyngby
Tilmeldt 26. Jan 08
Indlæg ialt: 1543
Fra  Sjællands ejendomsservice Toprobot.dk Skrevet kl. 18:38
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 4,0 stjerner givet af 1 person

Kenan Corbo:

Hej alle sammen 

Jeg står med en sag med min boligforening, hvor jeg skylder dem en måneds husleje. 

Da jeg stod og manglede pengene til at betale huslejen, kontaktede jeg dem med det samme og gjorde dem opmærksom på det, og fortalte at jeg vil betale ligeså snart jeg fik fat i pengene, de sagde det var okay og siden har jeg ikke hørt fra dem. Men pludselig dukker der et brev fra inkasso om det skyldte beløb, uden nogle form for rykkere inden det. De påstår at have sendt en rykker til mig, som jeg ikke har modtaget. 

Men spørgsmålet er om de må sende mig til inkasso, uden at have modtaget en rykker? og så vidt jeg ved, så skal der 3 rykker, før man må sende en til inkasso, er det korrekt? 

På forhånd tak for hjælpen. 

Kenan

 

Jeg bor i en andelsbolig, der kan vi faktisk blive ekskluderet, med en leje restance på over 14 dage, hvis de kører hårdt på

Side 2 ud af 2 (15 indlæg)