Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

CMS

Side 1 ud af 2 (18 indlæg)
Fra Fredensborg
Tilmeldt 14. Feb 11
Indlæg ialt: 582
Fra  Findkollegie.dk Skrevet kl. 17:19
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej alle!

Jeg har prøvet at bruge Joomla - men synes det er lidt svært og kompliceret.

Har i nogle gode råd til andre CMS systemer, som er noget nemmere og også gratis?

På forhånd tak.

Modtag en månedlig e-mail med det bedste danske indhold om online markedsføring på Wizzi.dk.

Fra Aarhus
Tilmeldt 31. Jul 11
Indlæg ialt: 147
Fra  Mediabird Skrevet kl. 17:32
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Adiutor.dk

Jeg vil anbefale dig at tage et kig på http://php.opensourcecms.com/ det giver et godt overblik hvilke CMS systemer der er at finde. Eventuelt klik på CMS / Portals ude i venstre side, og derefter kan du sortere listen efter User Ratings Best to Worst f.eks.

Held og lykke!

Mvh. Andreas Søgaard
Ejer af Mediabird - andreassoegaard.dk

Fra Lyngå, Hadsten
Tilmeldt 5. Nov 06
Indlæg ialt: 1693
Fra  Helbo Media Skrevet kl. 17:43
Hvor mange stjerner giver du? :

Personlig bruger jeg WordPress som CMS og Blog-system i min virksomhed, samt de ting jeg laver for mine kunder. Det er supernemt at arbejde med, og MEGET let at sætte kunderne ind i, hvordan det skal bruges.

KontorGruppen.dk - Danmarks bedste udvalg i kontorartikler.

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 17:46
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej

Jeg vil anbefale dig at tage et kig på Umbraco (www.umbraco.org) - nu har jeg været med til at lave sites i de fleste større open source cms'er og synes stadig at Umbraco er det mest brugervenlige der er på markedet.

/Daniel

Fra Helsingborg
Tilmeldt 3. Apr 05
Indlæg ialt: 6568
Fra  TextReactor Skrevet kl. 18:05
Hvor mange stjerner giver du? :
Daniel Horn:

Hej


Jeg vil anbefale dig at tage et kig på Umbraco (www.umbraco.org) - nu har jeg været med til at lave sites i de fleste større open source cms'er og synes stadig at Umbraco er det mest brugervenlige der er på markedet.


/Daniel



Jeg vil give Daniel ret i det med Umbraco. Det kan gøres fuldstændigt idiotsikret samtidig med at det kan udvides efter behov. Selv har jeg lavet et lille site for en køreskole og jeg er igang med et site med min. 5-10 sprog.

Jeg har programmeret i over 27 år. Jeg har kodet i C, C++, Java, Delphi, Perl, JavaScript, C#, F#, VB.NET, ASP, Myresnak :D, Comal80 osv....

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 18:08
Hvor mange stjerner giver du? :

Tak til Niels :-)

Der er desuden et rigtig godt community bag Umbraco - se her: our.umbraco.org 

Tilmeldt 21. Mar 10
Indlæg ialt: 1725
Fra  Profitize Skrevet kl. 18:20
Hvor mange stjerner giver du? :

Personligt designer og programmerer jeg udelukkende i Wordpress CMS. Så det kan jeg klart anbefale:

www.wordpress.org

Profitize - Webbureau specialiseret i E-handel & Konverteringsoptimering

Fra Odense
Tilmeldt 21. Mar 11
Indlæg ialt: 32
Skrevet kl. 20:27
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg har brugt Drupal en del, ikke mindst på grund af de talrige udvidelsesmoduler. Men det kan være lidt udfordrende, hvis man skal lave større tilpasning.

Tilmeldt 21. Sep 06
Indlæg ialt: 2606
Fra  StreetPatrol.com StreetPatrol.dk Skrevet kl. 22:27
Hvor mange stjerner giver du? :

Hvis du kan lokke en .NET udvikler som eksempelvis Niels Henriksen, der er en haj til Umbraco, så kan jeg godt anbefale på at få sat Umbraco op. For en bruger er det super brugervenligt og simpelt, hvis det er sat professionelt op. 

Det er absolut ikke det nemmeste at sætte Umbraco op for en newbie, hvis du spørger mig. Reklamerne på Umbraco sitet med små glade børn skal man ikke lade sig vildlede af. Umbraco er dog superfedt og nifty for den rette. Og for brugeren kan det næsten heller ikke være nemmere. Men ikke for den der skal sætte en forsvarlig løsning op. Det kræver lidt baggrundsviden og knofedt, men det gør det garanteret også med WordPress, hvis det virkeligt skal fungere optimalt.  

WordPress, derimod kan jeg se at mange uden teknisk baggrund vælger fordi du næsten kun skal trykke på en knap for at installere det, og dernæst vælge de rette plugins at installere. Derudover har de mange flere færdiglavede visuelle designs klar til frit at vælge imellem. Mht blogfunktionalitet er WordPress også langt fremme med færdiglavede ting. Træerne gror dog ikke ind i himmelen, når folk installerer diverse plugins. Der kan være problemer med hastigheden (og det kan skræmme kunder væk og få dig ned i Google), så der kan du også drage stor fordel af at være omkring professionelle web og PHP-programmører for at få tingene til at køre ordentligt. 

Personligt har jeg valgt at fokusere på Umbraco, da det er der jeg ser de mest professionelle perspektiver i - fra min vinkel, men jeg har også installeret WordPress, da det har sine fordele. Jeg var dog gået kold på Umbraco, hvis jeg ikke havde fået superhjælp herinde på Amino af Niels Henriksen.

Kommer meget an på hvad det er du ønsker at nå frem til da de begge har deres styrker og svagheder Smile Og derudover, hvilke resourcer du har adgang til. 

Sparetips på Sparefeber.dk

Tilmeldt 27. Sep 10
Indlæg ialt: 4595
Fra  Lukmitfirmanu Skrevet kl. 22:29
Hvor mange stjerner giver du? :

Må jeg anbefale Wordpress helt klart, nok det nemmeste CMS system der findes...

Driver til dagligt DroneInfo.dk - Her går den meste af min tid.

Side 1 ud af 2 (18 indlæg)