Panlegis har kontor på Malta og i Norge. De fleste ansatte sidder på Malta idet skatten er lavere end i Skandinavien. Vores Hjemmeside hedder www.panlegis.com.
Hvis en sælger har givet udtryk for at komme fra SKAT ville det komme meget bag på mig. Det er muligvis verdens dårligste salgsargument, og 9 ud af 10 ved at SKAT ikke har noget som helst at gøre med stiftelse og ændring af firmaer.
Vi sælger offshore selskaber og engelske limited selskaber, samt svenske AB, norske AS og tyske Gmbh. Man kan stifte et engelsk aktieselskab med en dansk filial for 750 euro. Det giver de samme rettigheder og fordele som i et A/S eller ApS men man slipper for kravet om kapitalindskud plus at aktionærlån er lovlige. Al drift vil foregå fra den danske filial som er et enkeltmandsfirma (ejet af det engelske aktieselskab)
Panlegis har stiftet over 20.000 selskaber i Skandinavien de sidste 5 år, og det er helt almindeligt at vores klienter betaler ved at oplyse deres kortoplysninger i telefonen eller betaler online. Det er dog lovkrav at klienten skal give tilladelse til at der må trækkes penge på kortet. Derudover skal klienten også oplyse os CPR nummer. Selvom vi har base på Malta betyder det ikke at vi er fritaget for dansk lovgivning. Dvs. hvis vi foretager noget ulovligt får vi nøjagtig de samme problemer som hvis vi havde base i DK.
Du har ikke noget at være bekymret for Morten, og hvis der er yderligere kan du altid ringe til os.