Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Hvad med sms?

Side 1 ud af 4 (34 indlæg)
Tilmeldt 26. Sep 05
Indlæg ialt: 259
Skrevet kl. 22:21
Hvor mange stjerner giver du? :

Hvad mener i om reklamer via sms?

Er det noget i ville betale penge for?
Og hvis ja, hvor meget ville i så betale?
Fra Lissabon
Tilmeldt 27. Jul 05
Indlæg ialt: 792
Skrevet kl. 22:28
Hvor mange stjerner giver du? :
Nej, i mit - og mange andre - tilfælde vil jeg tro, at den slags reklame skader mere end de gavner.
Tilmeldt 14. Aug 05
Indlæg ialt: 347
Skrevet kl. 23:08
Hvor mange stjerner giver du? :
Det kommer meget an på brugen af SMS mediet.

Det har nogle rigtige store fordele på nogle områder, det rammer meget bredt, det er billigt i brug og der er mange anvendelses muligheder.

Det kan både bruges indenfor direkt- og relation-marketing, som værktøj i den process er det strålende.

Kan ikke se hvordan det er skadeligt?

/Rasmus
Fra Lissabon
Tilmeldt 27. Jul 05
Indlæg ialt: 792
Skrevet kl. 23:20
Hvor mange stjerner giver du? :

Dato: 11/21/2005 11:07:31 PM Forfatter: Rasmus Toustrup Kan ikke se hvordan det er skadeligt? /Rasmus

Det er lidt ligesom med popup-reklamer. De har den modsatte virkning af den ønskede på mig. Jeg ville aldrig selv købe popup-banners eller andre belastende reklamer, herunder reklame pr. sms.
Tilmeldt 14. Aug 05
Indlæg ialt: 347
Skrevet kl. 23:35
Hvor mange stjerner giver du? :
Du skal forstå det rigtigt, der gælder samme regler som ved mail, du må ikke spamme jo. Så det bliver aldrig uønsket.

Du kan så køre det fra lister med interesserede folk, der selv har meldt sig til... eller køre med retursvar, hvor folk kan skrive ind med en kode også får oplysninger.

Fælles for disse tiltag er det kun koster dig penge at eksponorere dit budskab til interesserede. Der er meget lidt spild.

Yderligere er der mulighed for betaling med SMS, konkurrencer osv.

/Rasmus
Fra Skærbæk
Tilmeldt 11. Oct 05
Indlæg ialt: 713
Fra  Eventbooker.dk Skrevet kl. 00:26
Hvor mange stjerner giver du? :
Jeg mener at det er en kæmpe uudnyttet potentiale. SMARTSMS forsøgte sig jo, men det var som om de ikke blev så godt modtaget. Ikke pga. deres produkt med deres affiliateprogram. Idéen er rigtig rigtig god. Jeg har overvejet noget af det samme, dog ikke med reklamer.

Jeg tror 100 på idéen, og er sikker på, at virksomheder vil smide penge efter det. Det rammer jo lige præcis den rigtige målgruppe (læs: eneste målgruppe): Unge.

søger ligesindede i Sønderjylland

Fra Lissabon
Tilmeldt 27. Jul 05
Indlæg ialt: 792
Skrevet kl. 00:30
Hvor mange stjerner giver du? :

Tror nu at jeg har forstået det rigtigt, Rasmus. Men jeg tror ikke på, at det vil være en god formidlingskanal til visse produkter/ydelser, herunder mine egne.

Jeg blev spurgt, om jeg ville være med i sådan et venture for to år siden. Valgte at takke "nej", selvom jeg da også tror på ideen, men ligesom Jan siger, så tror jeg den eneste frugtbare målgruppe er de helt unge.
Tilmeldt 14. Aug 05
Indlæg ialt: 347
Skrevet kl. 00:47
Hvor mange stjerner giver du? :
Nu skal alle medier jo tilpasses målgruppen. Så alle medier gælder ikke alle produkter, denne tråd var vel også en mere generel diskution af SMS som marketing redskab.

Jeg er overbevist om at i takt med at mobil telefoner udbredes endnu mere, er der mange flere der vil blive trygge ved at bruge SMS og dermed udvides målgruppen.

Det kan gøres til meget rimelige priser, i forhold til meget andet generel annoncering.

/rasmus
Fra Denmark
Tilmeldt 27. Jun 05
Indlæg ialt: 45
Skrevet kl. 00:57
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg tror helt klart at reklamer via SMS har en effekt, dog kun til visse målgrupper. Specielt synes jeg diskotekernes SMS-klubber, hvor man får en lille reminder(reklame) om weekendens arrangementer, er en rigtig god ting, så længe de ikke bomber folk med sms''er.  

Jeg tror desuden at MMS''er o.l. bliver et højt prioriteret reklamemedie for fremtiden, så længe det holdes på et fornuftigt niveau, farver/billeder fanger trods alt mere end tekst

Hvorfor gå i andres fodspor når man kan gå foran.

Fra Silicon Valley (USA)
Tilmeldt 31. Mar 05
Indlæg ialt: 4047
Fra  InspireAnalytics Inc. Skrevet kl. 07:54
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg har rodet med ideen før. Siden jeg har droppet det, kan jeg uden risiko fortælle lidt om det

Min ide var, at udvikle en Java app som hver nat hentede content fra en server, og brugte det således:
 
  • Baggrundsbillede/theme: Telefonens baggrundsbillede/theme roterede mellem forskellige grafiske reklamer
  • Tekst: Hver SMS besked som blev sendt fra telefonen fik en reklametekst i bunden (som footer reklamer i mails)
 
Min ide var, at jeg ville tilbyde gratis mobilabonnement og fri SMS hvis brugeren gik med til at få installeret Java app''en på telefonen. Hvis man ville beholde sit nuværende abonnement, opsparede man istedet bonuspoint som kunne veksles til gaver og gavekort.
 
Man kan leje sig ind på TDC''s net, og selv tilbyde mobilabonnementer. Men uanset hvordan jeg vendte og drejede tallene, kunne jeg ikke få økonomien til at hænge sammen. Så jeg droppede ideen...
 
mvh Carsten
Side 1 ud af 4 (34 indlæg)