Super, takker Jeg tænker nu, hvad er forskellen mellem forskning og egen undersøgelse? |
Kommer her :-)
Ifølge OECD defineres forskning og udvikling som arbejde, der er foretaget på et systematisk grundlag for at øge den eksisterende viden, samt udnyttelsen af denne viden til at udtænke nye anvendelsesområder.
Forsknings- og udviklingsbegrebet omfatter forskning inden for teknik, naturvidenskab, sundhed, jordbrugs- og veterinærområdet samt kendskabet til mennesket, kulturen og samfundet. Det betyder, at f.eks. forskning og udvikling i forbindelse med administration, økonomisk planlægning, systemanalyser osv. skal medtages i opgørelserne.
I det følgende gives en række definitioner og eksempler med henblik på at lette afgrænsningen af, hvilke aktiviteter der skal medregnes til forskning og udvikling:
a) Undervisning
Undervisning medregnes ikke, med undtagelse af forskeruddannel se, som er integreret i et forskningsprojekt.
b) Videnskabelig og teknisk information
Videnskabelig og teknisk information medregnes ikke, med undta gelse af information til anvendelse ved forsknings- og udviklingsvirksomhed samt den første rapport af et forskningsresultat fra forsknings- og udviklingsvirksomheden.
c) Almen dataindsamling
Dataindsamling foretaget med henblik på et forsknings- og udviklingsprojekt skal medregnes, mens dataindsamling foretaget med henblik på alme ne formål ikke skal medregnes.
d) Prøvning og standardisering
Prøvning med henblik på at opfylde nationale standarder, ruti netestning og analyse af materialer, produkter m.v. skal ikke medregnes, medmindre aktiviteten udføres udelukkende eller primært med henblik på et forsknings- og udviklingsprojekt.
e) Projektering
Projektering ved hjælp af eksisterende teknikker skal ikke medregnes, medmindre den udføres som del af en forsknings- og udviklingsvirksomhed.
f) Avanceret lægelig behandling
Rutineundersøgelser og normal anvendelse af speciallægeviden skal ikke medregnes. Avanceret lægelig behandling, f.eks. på uni versitetshospitaler, kan indeholde forskning og udvikling.
g) Patent- og licensarbejde
Administrativt og juridisk arbejde forbundet med patenter og licenser medtages ikke. Dog medtages patentarbejde, som er direkte tilknyttet et forsknings- og udviklingsprojekt.
h) Udredningsarbejde
Analyse og evaluering af eksisterende programmer samt ind samling og sammenstilling af eksisterende viden medtages ikke.
Af hensyn til afgrænsningen af det udviklingsarbejde, som med regnes til forskning og udvikling over for andre aktiviteter, gengives her defi nitionerne på grundforskning, anvendt forskning og udviklings ar bejde. Opdelingen anvendes ikke selvstændigt i forskningsbud gettet.
Grundforskning
Virksomhed af original karakter med hen blik på at erhverve ny viden og indsigt uden primært sigte på bestemte praktiske mål eller anvendelser.
Anvendt forskning
Virksomhed af original karakter med hen blik på at erhverve ny viden og indsigt - først og fremmest med sigte på bestemte praktiske mål og anvendelser.
Udviklingsarbejde
Anvendelse af viden med henblik på at fremstille nye materialer, produkter, processer, metoder, systemer eller tjenester eller at forbedre sådanne som eksi sterer.
Afgørende for, om en aktivitet medregnes til forskning og udvikling, er nyheds ele mentet.