Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Maxibrev kontra pakke - erfaringer

Side 2 ud af 2 (14 indlæg)
Fra København S
Tilmeldt 10. Aug 06
Indlæg ialt: 1825
Skrevet kl. 21:11
Hvor mange stjerner giver du? :
Jeg er 100% sikker på at ansvaret ligger hos sælger indtil kunden har modtaget varen.

 

Derfor har jeg også lige fundet det inde på forbrug.dk, så det du gør belliz, er sådanset ikke lovligt



Hentet fra forbrug:



Før leveringen
Hvis varen forsvinder eller beskadiges, før den bliver leveret til køber, er det sælgers risiko.


altså er det altid sælgers ansvar at kunden får varen, uanset om det er med billig eller dyr fragt.



I kan læse det hele her



Når jeg selv skal handle undersøger jeg altid webshoppens betingelser, og hvis den ikke overholder lovgivningen gør jeg firmaet klar over at de laver en lovovertrædelse og hvis der så ikke sker noget, ser jeg det som forbruger/webshopejer, som min pligt, at anmelde shoppen til forbrugerombudsmanden. Da det ikke er alle forbrugere, som er inde i lovgivningen kan de jo let blive snydt. (jeg anbefaler folk at sætte sig ind i lovgivningen før de åbner webshop, ligeså meget for deres egen skyld, som deres kunder.)

Fra Aabenraa
Tilmeldt 10. Feb 07
Indlæg ialt: 191
Skrevet kl. 08:33
Hvor mange stjerner giver du? :
Jeg må give Magle ret, det er altid butikkens ansvar at varen når frem. Men, hvis kunden ønsker at returnere en vare, så har de omvendt selv ansvaret for at den når tilbage til butikken. Med andre ord, vælger kunden at returnere varen sendt som et brev, så hæfter de selv hvis den bliver væk - sender kunden den som pakke skal Postdanmark erstatte den.

Mange hilsner, Tina

Hairdiva extensions i Aabenraa giver dig flot langt hår, fylde eller reflekser!

Se mere på Facebook eller min hjemmeside www.hairdiva.dk

Fra Roskilde
Tilmeldt 30. Jul 06
Indlæg ialt: 2298
Skrevet kl. 10:34
Hvor mange stjerner giver du? :
Her må jeg altså også sige til Dmitry og Belliz:  Det en ommer. Det er nu engang butikkens ansvar at pakken komer frem. At stille kunden overfor et valg kan derfor vække unødvendig bekymring hos kunden, hvilket ifølge e-pusher er en dårlig idé. Lad os sige man sender en vare med pakkepost til en kunde i Danmark og pakken forsvinder. Du er nu forpligtet til enten at sende en ny vare eller betale beløbet tilbage. Sideløbende kan du melde pakken savnet hos Postdanmark, og efter 1 1/2 måneds tid med efterlysning kan du så få varen erstattet. Men det er en sag mellem dig og Postdanmark, ikke kunden.

At sende som Maxibrev til udlandet er formentligt klart det mest rentable for små ordrer, selv hvis et brev forsvinder i ny og næ. Jeg har selv gode erfaringer med at sende på denne måde. Bemærk at Track&Trace på pakker ikke virker til fx. USA så man kan ikke engang følge sin pakke derovre. Har oplevet en pakke var 6 (seks) uger undervejs til kunden i USA!

Jeg har i sådant et tilfælde prøvet at sende en erstatningspakke til kunden, hvilket resulterede i at kunden pludselig stod med to varer, men kun havde betalt for en. At kræve erstaning af Postdanmark ville have været svindel, så jeg måtte blive ved at maile til kunden indtil de valgte købe den ekstra kniv og betale beløbet. I dine forretningsbetingelser bør du derfor forholde dig til hvor lang tid kunden skal vente på en vare dukker op før de kan få beløbet refunderet eller lignende. Er det rimeligt de skal vente 1 1/2 måned mens Postdanmark efterlyser den?

Mvh Jesper

 

Tilmeldt 22. Dec 06
Indlæg ialt: 101
Skrevet kl. 22:44
Hvor mange stjerner giver du? :
Hej Alle

 

Tusind tak for de mange svar. Det har givet værdifuldt input til sammensætningen af vores fragtpriser.

 

Valget faldt på Postpakke i DK og Maxibrev til udlandet. Hvis varen overstiger kr. 500 sætter vi (for egen regning) Rekomanderet på.

 

Mange hilsener og tak

 

Thomas

Side 2 ud af 2 (14 indlæg)