Hej Martin Ja jeg tænkte nok at lønsystemer kun bruges når man ska betale løn til ansatte. Ja det med at de skal registreres når de flyttes er jeg helt med på :) ellers bliver skattefar næppe glad hehe. Er det ens egen selvangivelse man skal gøre det på, eller får ens virksomhed sin egen selvangivelse når den bliver registreret og får CVR nummer? Jeg har endnu ikke prøvet at registrer en virksomhed, så jeg er en smule lost på mange punkter :) har som udgangspunkt brugt mit CPR nummer. Så dejligt med lidt hjælp, det jo måske bare at man skal hoppe ud i det :)
Kenan
|
Hej Kenan,
På din private selvangivelse skriver du resultatet fra din virksomhed. De penge du trækker ud fra virksomheden i årets løb registreres i firmaets regnskab.
Det er kun selskaber, som har sin egen selvangivelse, men så skal du også ansættes, og have løn udbetalt som var du en elmindelig ansat i en virksomhed.
Det er faktisk ikke så svært at registrere virksomhed, og SKAT er gode til at hjælpe, hvis du kontakter dem med spørgsmål.
Så jeg kan kun anbefale dig at hoppe ud i det!
Hvis du skulle få behov for hjælp til regnskabet og årsopgørelsen eller har spørgsmål om økonomi, så er du altid velkommen til at kontakte mig på www.123regnskab.dk