Er der nogle love/regler der forhindrer en i at starte en virksomhed op, der sælger samme produkter/ydelser som en anden virksomhed man selv er medindehaver af?
Måske et dumt spørgsmål, men det kan være der er nogle love/regler jeg ikke er klar over!
Lad os sige du er medejer (sammen med 1,2,3.. andre) af en virksomhed der sælger sko. Det kan være en fysisk skobutik eller en webshop.. det er vel underordnet. Er der noget der kan forhindre dig i at gå ud og starte en ny virksomhed op for dig selv der sælger nøjagtigt de samme varer, på samme måde, og som benytter sig af de samme leverandører, samtidig med at du stadig er medejer af den anden virksomhed?
Jeg ville jo tro at svaret er nej, men det er rart at få bekræftet.
Jeg vil lige indskyde, at hvis der er tale om et I/S, så er det klare udgangspunktet faktisk, at interessenterne ikke må drive konkurrerende virksomhed. Hvis der er tale om et A/S, er jeg enig med Peter.