Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Filer stjålet på ftp!

Side 1 ud af 3 (24 indlæg)
Tilmeldt 9. Jan 07
Indlæg ialt: 28
Skrevet kl. 17:55
Hvor mange stjerner giver du? :

Jeg fik nogle filer fra en ven idag, som var mine php filer på min hjemmeside, med alle mine oplysninger.
Jeg fik afvide at han havde fået det af en anden som havde hacket sig ind på min ftp.
Jeg vil vide hvad skal jeg gøre, hvordan skaffer jeg mine ftp oplysninger så jeg kan se hans ip har lukket ind.
Hjælp mig tak.


Fra Lyngby
Tilmeldt 26. Mar 05
Indlæg ialt: 9738
Fra  DEMIB HOLDINGS ApS Waimea Digital Skrevet kl. 18:08
Hvor mange stjerner giver du? :
Hvis ikke du bruger FTP bør du lukke for adgangen. FTP er ikke særlig sikkert
Tilmeldt 9. Jan 07
Indlæg ialt: 28
Skrevet kl. 18:13
Hvor mange stjerner giver du? :
Jeg bruger FTP, jeg har webserver hos surftown, da jeg har fået afvide at en af mine store konkurrenter en jeg engang arbejdede sammen med har været inde og stjæle mine filer og jeg har set mine filer fra en ven der fik dem sendt fra ham, der har hacket min side.
Vil jeg meget gerne vide hvordan jeg skal takle det han burde da kunne straffes på en eller anden måde.
Fra Lyngby
Tilmeldt 26. Mar 05
Indlæg ialt: 9738
Fra  DEMIB HOLDINGS ApS Waimea Digital Skrevet kl. 18:17
Hvor mange stjerner giver du? :
>  han burde da kunne straffes på en eller anden måde.

Ja, men enhver er uskyldig indtil det modsatte er bevist, og hele bevisbyrden ligger på din side. Så med mindre du har lyst til at ofre en fandens masse tid og penge på det så glem det og skynd dig så at få ændret brugernavn og password til noget nyt og bedre.
Tilmeldt 9. Jan 07
Indlæg ialt: 28
Skrevet kl. 18:28
Hvor mange stjerner giver du? :
Okay jeg troede ellers straffen var højre for at lave sådan noget
Det er virkelig en skam at der ikke kan gøres mere, og at man kan slippe afsted med sådan noget.
Men tak for hjælpen.
Fra Århus
Tilmeldt 4. Jan 06
Indlæg ialt: 299
Fra  DForm Skrevet kl. 18:31
Hvor mange stjerner giver du? :
Det er jo lidt sent nu, men du bør ikke lægge "følsomme" oplysninger på et webhotel. Gør du det alligevel, så burde i det mindste sørge for at passwordbeskytte dine filer ved f.eks. at pakke dem sammen i en passwordbeskyttet zipfil - kryptering er sikkert også muligt, men ikke noget jeg har rodet med.

Jeg ville kontakte din udbyder og bede om logfiler fra din ftp. Om de vil/kan/gider ved jeg ikke, men i logfilen burde du kunne se hvilke ip adresser der har været på din ftp.
Herefter kan du jo politianmelde sagen og håbe de vil køre sagen videre...

Mvh Daniel Duvald - Speciale: Design & udvikling til Joomla CMS, Wordpress, Magento & Prestashop
Kvalitets-webhosting

Tilmeldt 9. Jan 07
Indlæg ialt: 28
Skrevet kl. 18:33
Hvor mange stjerner giver du? :
Okay mange tak, jeg tror at han har fået mit password på det tidspunkt vi arbejdede sammen til min email, også har han bare ventet til det rette tidspunkt.
Fra København Ø
Tilmeldt 27. Jan 06
Indlæg ialt: 2158
Fra  DIVE.in Scuba Diving SorteSokker.dk Skrevet kl. 18:34
Hvor mange stjerner giver du? :
Surftown har sikkert log over alt trafik til og fra deres servere, men hvis du ikke ved hvornår det er sket, så bliver det nok vanskeligt at finde frem til hvilken IP der har hentet noget og hvornår.

Hvis du gider bruge tiden på det, og hvis Surftown gider/kan hjælpe dig med den relevante information, så kan du jo politianmelde dem. Det koster ikke noget. Ud fra hvad politiet så gør, kan du kaste dig ud i en civil retssag mod dem - umiddelbart kan man sige om dansk ret, at der skelnes mellem God Tro og Ond tro, og hvis du kan sandsynliggøre i en civil retssag, at din konkurrent har franarret dig dine filer så er det nok tale om Ond tro. Herfra vil det så være et spørgsmål om hvad de skal betale dig i erstatning, som nok vil blive beregnet ud fra enten hvad du kan bevise at have lidt af økonomiske tab eller hvad det har taget dig af tid at udvikle det stjålne.

Tag en snak med en advokat om sagen. Mange - bl.a. dem vi selv bruger, Bender von Haller Dragsted, tilbyder en gratis intro-/informationstime. Ring rundt og spørg lidt, når du selv har været i gang med at lave lidt detektivarbejde... sørg for at have så mange informationer som muligt når du tager kontakt til dem, ellers kan de umuligt give dig et bare nogenlunde kvalificeret bud på sagen.

Held og lykke med det.

Jeg driver dykkersitet DIVE.in og freelancer med Bottomline

Tilmeldt 10. Jan 06
Indlæg ialt: 108
Skrevet kl. 18:42
Hvor mange stjerner giver du? :
Hej stefan.

 

Nu skriver du godt nok ''hacket'' sig ind. Kunne det tænkes, at han har brugt et login,password fra gammel tid, nu du nævner at i har arbejdet sammen. I så fald tror jeg ikke du kan gøre så meget andet end at huske at ændre password. Nu da du bruger surftown er det jo nok ikke muligt, at benytte sig af secureftp ? - og få sat op til at kun din IP har tilgang til denne.

 

Hvis du gider bruge tid/penge og hvad det nu må koste dig (som mikkel nævner) - ja så må du kunne bede om
logfil fra den dag hvor der har været stor traffik (altså hvor der er blevet hentet stor mængde data) som også Daniel nævner. Håbe på, at du kan bruge denne IP til noget.

Det er klart, at der er begået noget kriminelt (dog meget svært at bevise, hvis han har logget ind med rigtig login info første gang'' - men det er mere om du ''gider'' bruge mere tid på det.

Hvis ikke du mener at han på nogen måde kunne have fået fat i dine login informationer på legal vis - og det kan påvises, at der har været en form for sniffer, robot igang - ja så er en helt anden ting jo også surftowns sikkerhed, som du måske skulle tænke over ;).

 

 

Tilmeldt 9. Jan 07
Indlæg ialt: 28
Skrevet kl. 18:47
Hvor mange stjerner giver du? :
Jeg har selv ideen om at han har skaffet koden til min email her hjemmefra også læst mine mails også fundet mine surftown oplysninger, da koden til surftown ikke var så let, og han ikke har været hjemme ved mig imens jeg havde det domæne som jeg bruger nu.

Side 1 ud af 3 (24 indlæg)