Jeg har kørt en typosquatting sag og fik medhold i 2 af de 3 krav der skal være opfyldt for at få suspenderet et domæne. Desværre havde ejeren ikke flere typosquatting domæner, hvilket er krav nummer 3. Der er tale om mobilcheck.dk og mit spørgsmål går på om man selv skal betale advokatomkostningerne, selvom man vinder en domæneklage sag. Ejeren af det tomme domæne har nemlig tilbudt os domænet for 10.000,- kr., hvilket er næsten det samme som udgifterne til advokat. |
Ja, du skal selv afholde dine egne advokatomkostninger til en domæneklagesag.
Havde du været en tur i retten kunne du ske at være så heldig at blive tilkendt et beløb til dækning af dine sagsomkostninger fra modparten i sagen.
Desværre har dommeren og advokaten hver sin holdning til hvad sagens omkostninger beløber sig til.
Jeg har endnu til gode at se nogen der har fået tilkendt sagsomkostningerne bare få dækket en nogenlunde fornuftig del af de faktiske omkostninger.