Hej Alle, Jeg søger 10 Aminoer, der vil være med til et linkbuilding forsøg. Vi skal være 11 ialt og hver især lave 10 links til hver af de andre på en uge, det vil sige 100 links ialt. 8 ud af 10 links skal være med en passende ankertekst, mens 2 af 10 links gerne må være med f.eks. eget navn i en blogkommentar. Ingen linkkataloger, men gerne artikeldatabaser eller egne hjemmesider og selvfølgelig kun do follow links. Når ugen er gået, så smider vi links her i tråden til de hjemmesider vi har linket fra. Det skal være 10 Aminoer med forskellige slags hjemmesider, ingen porno eller sider med ulovligt indhold. Min side i testen er MobilTjek, så heller ikke flere mobilsider. Ingen spam og kun links der højst sandsynligt er permanente. Hver af de 10 links til 1 Amino skal være fra forskellige domæner, men gerne 1 link til hver af de andre Aminoer fra samme domæne. Hvorfor?
I denne test vælger linkbuilderen selv ankerteksterne, men gør sig selvfølgelig umage for at lave relaterede ankertekster. Vil du være med? Smid din URL her i tråden. Ved at smide din URL, så accepterer du at lave 10 links til hver af de andre iløbet af en uge. Kun kvalitetssider, jeg forbeholder mig retten til at afvise hjemmesider, enten på grund af dårlig kvalitet eller fordi der allerede er en hjemmeside med samme emne/indhold. Når vi er 11 godkendte sider i alt, så starter forsøget. Min URL: http://www.mobiltjek.dk (der må meget gerne linkbuildes til undersider også!) /Nicolaj |
Super godt eksperiment Nicolaj
Det bliver rigtig spændende at se hvordan det forløber, og om det danner grundlag for lignende projekter i fremtiden. Også fedt at det er i et åbent forum, så ikke-deltagende læsere forhåbentligt også kan lære noget, samt få masser af inspiration.
Jeg vil gerne deltage med mit site med konkurrencer. Jeg foreslår dog at tiden bliver sat op til mindst 2 uger, måske 3 uger. Du skriver selv kvalitetslinks, og derfor er det vigtigt med en lang nok periode til at kunne lave 100 links, uden at de sidste links bliver desperate spamlignende indlæg eller lignende, for at opnå det rette antal.
Derudover mener jeg også at det er vigtigt at pointere at det skal være neutrale links. Dvs. links må ikke smides i indlæg/blogs/kommentarer osv. hvor der debatteres med store ord, hvor der er personangreb, stærke politiske holdninger osv. Håber at det giver mening, og at det overholdes af alle.
Specifikt for mit deltagende site, så håber jeg at man vil linke til mine gevinstkategorier, hvis man linker til undersider. F.eks. Vind rejser, Vind gavekort, Vind mobiltelefoner, Vind fladskærme, Vind film osv.