Vi er 2 mand med en ide og en passion der i bund og grund går ud på at købe det rigtige billigt ind og sælge det videre til højest mulige pris - det er jo blot godt købmandsskab. Vores indsats ligger i fritiden. I og med at vi nu begynder at sælge mere og mere - ønsker vi at formalisere vores lille forretning - men vi ved ikke hvad der er smartest at gøre.
Udover mit gode job, har jeg selv et lille konsulent bureau som kører i Virksomhedsskatteordningen. Min makker ejer en cafe sammen med sin kone.
Kan vi lave fælles firma i virksomhedsskatteordningen eller skal vi lave et I/S, Aps
Har du erfaringer med alle selskabsformer? Umiddelbart lyder SMBA meget attraktivt, ingen indskud, ingen personlig hæftelse og ingen pligt med hensyn til regnskaber og autorisert revidor, men er det at skyde over målet for min makker og jeg?
Jeg er ikke sikker på det her, men mener at have hørt, at det skulle være svært at omdanne SMBA til aps eller A/S hvis det blev aktuelt på et tidspunkt.
Men prøv at søge lidt her på siden, og så kan du garanteret finde noget om det.