Så er der faktisk en god chance for at de havner i 3. seedningslag, når lodtrækningen til Champions League grupperne foretages. Det kræver dog at et af følgende 5 hold taber deres 4. kvalrunde kampe sammenlagt:
Bremen, Anderlecht og Basel spiller allerede igen tirsdag. Her kan man følge lidt med i seedningslagene: http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/seedcl2010.html Vil man følge med i hvordan Danmark klarer sig på UEFA´s koefficient liste, så er det her det foregår: http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/data/method4/crank2011.html. Sidst men ikke mindst, så er det her man kan se at det er 12. pladsen, som er afgørende for om man får et hold direkte med i Champions League gruppespillet: http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/access2010.html. |
Nicolaj Thomasen:Sidst men ikke mindst, så er det her man kan se at det er 12. pladsen, som er afgørende for om man får et hold direkte med i Champions League gruppespillet: http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/access2010.html.
Og i den forbindelse er det værd at bemærke, at hvis de kvalificerer sig til Champions League gruppespillet, river de 4 koefficent point hjem til det regnskab, hvor Europa League "kun" giver 2.
Så uanset om man holder med FCK eller en anden klub der kæmper med om europæisk deltagelse, er der god fornuft i at holde med FCK på onsdag.
Som FCK fan giver det sig selv, at jeg håber at de gør det ordentligt og blæser Rosenborg ud af Parken :o)
Jeg var 17 år da FCK blev etableret, og var opvokset stort set lige ved siden af Parken. Da de kom frem med deres ambitioner og store armbevægelser, var jeg helt solgt. Dem kunne jeg bare godt lide :o) Før det, havde dansk fodbold faktisk ikke interesseret mig ret meget.
Men i perioden 1995 - 2000, havde jeg absolut meget svært ved at se, at "vi" skulle have nogen som helst mulighed for at komme i Champions League, og slet ikke blive seedet. Så at tingene er som de er i dag, er stadig helt urealistisk for mig. Og jeg nyder hvert eneste øjeblik, for man ved aldrig hvornår det slutter :o)
Og hvor meget det end piner mig, er jeg for dansk fodbolds skyld, også nød til at håbe at Brøndby leverer overraskelsen i aften, og at OB gør hvad de skal.
Og så skal vi alle der interesserer os for dansk fodbold, glæde os over at de danske klubber har rykket sig så meget de seneste år, at en direkte kvalifikation til Champions League er indenfor rækkevidde. Især når vores landshold, med enkelte undtagelser, ikke har leveret noget nævneværdigt siden 1998..