Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Lene Espersen er færdig i dansk politik!

Side 1 ud af 1 (9 indlæg)
  • 1
Fra København
Tilmeldt 28. Dec 09
Indlæg ialt: 1827
Fra  TDOmedia Skrevet kl. 11:18
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 2,0 stjerner givet af 4 person

I hvert fald hvis det stod til vælgerne. Helt op mod 70-80 procent har ikke mere tillid til Lene Espersen, efter den seneste tids kritik, af hendes manglende tilstedeværelse ved vigtige møder. Læs artikel, KLIK.

Jeg kunne rigtig godt tænke mig at høre jeres meninger? 

 

Stoler du på Lene Espersen?

  • Ja 100 procent (26,9%)
  • Nej, hun skulle aldrig have blevet udenrigsminister! (42,3%)
  • Ja, men ikke særlig meget efter alt den kritik (3,8%)
  • Nej, hun er færdig i dansk politik efter min mening (26,9%)
  • Totalt antal stemmer: 26
Fra 6920 Videbæk
Tilmeldt 8. Jan 08
Indlæg ialt: 124
Skrevet kl. 11:31
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej,

jeg ville faktisk være langt mere interesseret i og se en undersøgelse blandt de konservative vælgere.

Jeg stemmer ikke selv på Lene E eller hendes partikollegaer, men mener i høj grad stormen er medie skabt.

Så jeg ville, hvis det var muligt,  vælge følgende svarmulighed : Ja, men hun skulle IKKE ha udnævnt sig selv til udenrigsminister hvis hun ikke havde forstået opgaven.

 

Men som situationen har udviklet sig nu ville det klogeste hun kunne gøre være at forlade posten som udenrigsminister og formand for i det mindste at redde hendes parti og "hendes" regering.

Men det kommer nu nok ikke til at ske.

 

Fra København
Tilmeldt 5. Aug 08
Indlæg ialt: 314
Fra  MYCOMFORT ApS Skrevet kl. 11:34
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 3,7 stjerner givet af 3 person

Velkommen til den røde tråd :-)

Tilmeldt 21. Apr 10
Indlæg ialt: 613
Skrevet kl. 11:41
Hvor mange stjerner giver du? :

Hvis den borgerlige blok var kloge, så kom der en hurtig minister rokade, ud med lene, eventuelt helt væk fra formandsposten. Og så udskrive valg mens socialdemokraterne stadig holder desperat fat i Gucci Helle...

Men det sker jo nok ikke, vi får lov til at se de samme inkompetente mennesker sidde og lede landet, trist..

Fra København
Tilmeldt 13. Feb 10
Indlæg ialt: 3636
Fra  My-phoneshop.dk Skrevet kl. 11:42
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 4,0 stjerner givet af 2 person

Arh Thomas. Det er lidt for meget sensation over den overskrift. Det er jo ikke BT eller EB det her :o)

Selvfølgelig er hun ikke færdig i dansk politik, men hun har et stort arbejde foran sig. Om det så kan passes ind med hendes mange ferier, må hun så selv afklare.

Jeg er ikke specielt imponeret over hende, og så meget gerne en anden udenrigsminister. Men jeg synes også at den jagt der i øjeblikket bliver kørt på hende, er ved at være usmagelig.

Det er fair nok at man var efter hende, fordi hun ikke var med til det møde i påske. Men at man også jager hende for ikke at kunne deltage i mødet i Afghanistan, vidner om at der er journalister der smager blod. I min verden gjorde hun det rigtige, ved at vælge den billige løsning. Havde hun taget den dyre løsning med militærflyet, var det i stedet for det der var galt. Og jeg går ikke ud fra at hun kunne forudse at lufthavnen ville være under angreb.

Så bliver det fremført at tidligere udenrigsministre, heller ikke plejer at deltage i det ministermøde i EU, som hun lige har meldt afbud til. Og det er jo også reelt nok. Men når man ved at man er bagud på point, bliver man nok nød til at yde en anelse ekstra i en lang periode. Og derfor ville det nok have været en god idé, hvis hun havde deltaget.

Men lige nu tror jeg hun skal finde sig en ny og bedre rådgiver / spindoctor, og så skal de få lagt en helt klar strategi, der ikke inkluderer at tude i pressen over at de er for hårde ved hende. Og så skal arbejdshandskerne på frem til næste valg. Det vil med stor sandsynlighed betyde at privatlivet skal nedprioriteres i en periode. Hvis hun ikke er indstillet på det, skal hun overveje at trække sig som udenrigsminister og formand, og lade en anden komme til.

Men nej, jeg tror ikke hun er færdig Men hun skal ikke lave mange fejltagelser det næste stykke tid, for det er en noget ensidig kampagne der kører imod hende i øjeblikket :o)

Mobiltelefoner, mobiltilbehør, mobilreparation: https://www.my-phoneshop.dk

Fra København
Tilmeldt 7. Oct 07
Indlæg ialt: 680
Fra  Safegear ApS SorteSokker.dk Skrevet kl. 11:52
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 3 person

igang:

Arh Thomas. Det er lidt for meget sensation over den overskrift. Det er jo ikke BT eller EB det her :o)

 

Han har vel også et nyheds-site :-) Både du og jeg klikkede på indlægget :) - Men point taken.

Dbh. Yngvi

Fra København
Tilmeldt 13. Feb 10
Indlæg ialt: 3636
Fra  My-phoneshop.dk Skrevet kl. 11:55
Hvor mange stjerner giver du? :

Yngvi K.:
Han har vel også et nyheds-site :-) Både du og jeg klikkede på indlægget :) - Men point taken

Det er rigtigt. Jeg troede et kort øjeblik, at hun havde givet op. Men hvis man vil drive et politisk siite på samme måde som tabloidaviserne, er det helt fair. Der er helt sikkert et marked for det, men så skal det være konsekvent. Det er svært at forsøge både at fremstå seriøst, og samtidig benytte den slags overskrifter :o)

Mobiltelefoner, mobiltilbehør, mobilreparation: https://www.my-phoneshop.dk

Fra Odense M
Tilmeldt 21. Nov 05
Indlæg ialt: 1147
Fra  Skovhøj Ejendomme ApS Skrevet kl. 12:19
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 2 person

Thomas, jeg synes det er skide ærgerligt, at de artikler du skriver er så ensidige. Jeg er imponeret over f.eks. det interview du har skaffet med en SF'er - og beundrer meget dit gå-på-mod. Det er bare ærgerligt, at du bruger det på den måde her.. I min optik er kritikken af Lene Espersen blæst helt ud af propertioner - og nej, jeg er ikke K-vælger..

Se f.eks. her: http://www.berlingske.dk/politik/espersen-rejser-hyppigere-end-stig

En anden sag, som måske kunne være mere interessant at høre mere om i stedet for mere Espersen-pladder, kunne være noget i den her dur:
http://www.180grader.dk/Politik/her-er-thornings-naeste-snubletraad
http://www.berlingske.dk/politik/foa-formand-kraever-mere-aabenhed-fra-thorning

Ejendomsinvestor i selskabet Bolio - Lejebolig i Odense

Fra Næstved
Tilmeldt 24. Jun 09
Indlæg ialt: 345
Fra  YAH.DK Skrevet kl. 12:21
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 3,0 stjerner givet af 2 person

Helt enig. Sladderblads journalistik er sku lidt trivielt og ensidigt.

Side 1 ud af 1 (9 indlæg)