Tyskland satte sig imod,
Den danske regering bakkede fuldt ud op bag forslaget.
Alligevel tillader den borgerlige regering ved Brian Mikkelsen EogE at forsinke/forhindre oprettelse af de tilsvarende SmbA-selskaber trods vedvarende klager.
Der er kun oprettet et par hundrede i aar. Til og med sidste aar var tallet omkring 3500. Registrering af SmbA-selskaber er nu begyndt at glide egennem igen, da EogS formentlig ikke kan finde paa nye undskyldninger for at stoppe registreringer.
Samtidig sikrer EogE oploesning eller konkurs af ret saa mange ApS-selskaber, som har vanskeligt ved at faa afleveret reviderede aarsrapporter med revisionserklaeringer. EogS kraever ved forsinkelse uden et minuts respit, at aarsrapport skal vaere revideret, vaere uden forbehold og afleveret inden for en frist paa 3 maaneder paa slaget 12 efter fremsendelse af brev med paakrav. Det kan selvfoelgelig ikke lade sig goere. Det ene krav er decideret ulovligt.
Denne konsekvens oplyses ikke af EogS.
Hvis ikke de kraevede aarsrapporter med revisionserklaeringer uden forbehold fremkommer afsiger skifteretterne efter instruktion fra EogS prompte konkurserklaering eller oploeser dem efter en speciel paragraf, (143) i hvad der kaldes en stille konkurs hvis ejerne har vaeret kloge nok til at bruge selskabers midler til selv at betale kreditorer og ejere forholdmaessigt.
Tallet for ApS-selskaber i vanskeligheder kan vaere mellem 20-30.000 ud
af en bestand paa 120-130.000.
Disse procedurer, som bruges af EogS og skifteretterne, er uden lovgrundlag men bureaukraterne goer hvad der passer dem, da de er tildelt tilstraekkelige befoejelser hertil.
Den saakaldte borgerlige regering bruger en masse penge paa et fremme ivaeksatteri, samtidig med at Skat og EogS goer deres yderste for at forhindre dette.
Erhvers- og Byggestyrelsen synes at vaere en straalende undtagelse fra denne form for bureaukrati.