Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

2 spørgsmål til eksperterne?

Side 1 ud af 1 (6 indlæg)
  • 1
Fra København
Tilmeldt 14. Dec 07
Indlæg ialt: 331
Fra  Mødebooking.com Skrevet kl. 09:25
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Seoeksperter,

Jeg har lavet lidt linkbuilding på mit site www.peak-marketing.dk udfra ordet mødebooking. For en uge siden lå jeg på side 3 med forsiden www.peak-marketing.dk og side 5 med undersiden http://www.peak-marketing.dk/index.php?page_id=3. Nu viser det sig at forsiden er faldet tilbage til side 13 mener jeg, og undersiden ligger på side 7. Mit spørgsmål er så, hvad skyldes disse store ændringer?

Andet spørgsmål, hvad er de 15 mest effektive linkkataloger og tilmelde sig på?

 

DBH

Kristian Joergensen
www.moedebooking.com

Fra København
Tilmeldt 14. Dec 07
Indlæg ialt: 331
Fra  Mødebooking.com Skrevet kl. 10:02
Hvor mange stjerner giver du? :

Ingen der har lyst til at hjælpe ;o)

Kristian Joergensen
www.moedebooking.com

Fra Hillerød
Tilmeldt 10. Nov 07
Indlæg ialt: 2846
Skrevet kl. 11:17
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Kristian,

Det er vældigt svært at svare på den slags spørgsmål, når man ikke har været med i forløbet og kun har den begrænsede viden, som du giver her.

Hvor længe siden er det f.eks. at du linkbuildede?

Hvor længe har du ligget på side 3, og kom du derop som en konsekvens af din linkbuilding?

Har du ændret noget på selve siden også, eller har den været helt uændret hele vejen igennem?

 

Fra København
Tilmeldt 14. Dec 07
Indlæg ialt: 331
Fra  Mødebooking.com Skrevet kl. 18:59
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Frank,

Tak for svar. Jeg linkbuilder loebende, proever med en 5 - 7 link pr uge. Jeg laa vel paa side 3 i en uges tid, og formoder at det har vaeret det arbejde jeg har brugt paa linkbuilding, som har givet mig den plads.

Siden er uaendret, det skete dag for dag???

Kristian Joergensen
www.moedebooking.com

Fra Pompano Beach, Florida, USA
Tilmeldt 19. Apr 06
Indlæg ialt: 3762
Fra  Concept Interest TCON Services LLC Skrevet kl. 21:08
Hvor mange stjerner giver du? :

Først og fremmest skal du vælge, hvilken af de to sider, du vil målrette mod ordet "mødebooking" - og så skal du rette den fejl, der skaber duplicate content på din forside.

Din forside svarer både på http://www.peak-marketing.dk/index.php?page_id=2 og på http://www.peak-marketing.dk/, og du har sørget for at gøre det ekstra slemt ved at linke til http://www.peak-marketing.dk/index.php?page_id=2 fra dit logo. Hør lidt om duplicate content her: http://www.thomas-rosenstand.dk/duplicate-content

Din side svarer både med og uden "www" - så der har du også duplicate content samt udblødning af værdien af indgående links.

Nå ja - så var der det med at målrette siderne. Her ser du keyword density på din underside på "mødebooking":

 

 

Og her for forsiden:

 

Du har lidt at arbejde med ;-) Skynd dig at hente den gratis Light udgave af SEO-LEX - eller tæv konkurrenterne lidt hurtigere ved at købe den fulde udgave. http://www.seo-lex.dk/

God fornøjelse!

P.S.: Lad være at bekymre dig så meget om linkkataloger. De har stort set ingen værdi mere. danske-links.dk er nok den eneste undtagelse fra den regel.

 

 

Fra København
Tilmeldt 14. Dec 07
Indlæg ialt: 331
Fra  Mødebooking.com Skrevet kl. 05:39
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Thomas,

Jeg vil nu hente SEO-LEX og se hvad der giver!

Jeg takker og bukker.

Dbh

Kristian Joergensen
www.moedebooking.com

Side 1 ud af 1 (6 indlæg)