Jeg skal til at lave min allerførste faktura til en kunde, og er lidt i tvivl om hvad der helt præcist skal stå på denne faktura udover vedkommendes firmanavn, adresse, postnummer, cvr-nummer, mit firmannavn, adresse, postnummer, by, cvr-nr og så selvfølgelig dato og antal produkter, stk. pris og totalpris. Hvad gør jeg helt præcist med momsen, da jeg sælger til en forhandler som er momsregistreret. Skal vedkommende betale salgmomsen til mig, som jeg derefter skal indbrette til skat eller hvordan?
Husk også at skrive fakturanummer på - det er MEGET vigitgt overfor skat...og fakturanumre skal være fortløbende, der må ikke mangle nogle fakturanumre i dit regnskab.
mængden og arten af de leverede varer eller omfanget og arten
af de leverede ydelser
den dato, hvor levering af varerne eller ydelserne foretages
eller afsluttes, forudsat en sådan dato er forskellig fra fakturaens
udstedelsesdato (fakturadato)
momsgrundlaget, pris pr. enhed uden afgift, eventuelle
prisnedslag, bonus og rabatter, hvis disse ikke er indregnet i prisen
pr. enhed
Tusind tak for besvarelserne, så var det som jeg troede. Det vil sige en faktura til en privatkunde og en virksomhed ser identiske ud, dog med undtagelse af at man naturligvis ikke skriver privatkundens cvr-nummer. Men totalbeløb og moms står på samme måde?
Med hensyn til faktura nummer, går ud fra at den første bare hedder 1?