Det skal understreges, at jeg ikke er imod outsourcing, men at jeg bare ved fra andres og egen erfaring, at det er sværere at styre tidsmæssigt og økonomisk, end man lige tror. At have en teknisk mindet projektleder i sin egen organisation er en stor fordel (men selv da er man langt fra sikker på, at det vil gå godt).
Outsourcing til de forkerte kan være en hæmsko for din virksomhed. Omvendt kan en outsourcet Projektleder/Konsulent bringe nyt blod/voden og drive ind i din virksomhed.
Jeg har flere kunder, som jeg besøger jævnligt, på ren konsulentform. Jeg laver som sådan ikke så meget når jeg er der, jeg pingponger med den interne IT afdeling, og rådgiver i tvivlsspørgsmål. Derudover laver jeg projektbeskrivelser og projektplaner for virksomheden. Alt dette gøres på timebasis - og der er ingen tvivl om, at virksomhederne sparer penge i forhold til at have en fastansat! Ja, jeg koster mange penge i timen, men ikke så mange som en fastansat koster på en måned, med kun 25% effektivitet. Derudover er min force også, at jeg kommer rundt til mange forskellige virksomheder - og derved tilegner mig en masse knowhow om virksomhedsdrift - som andre virksomheder så kan drage fordel af efterfølgende.
Så nej, outsourcing er ikke ubetinget godt. Men spøger du mange af mine kunder, så er det den HELT rigtige løsning for dem!