Hej,
Måske er dette indlæg havnet det forkerte sted, men det var det nærmeste, som jeg kunne finde til mit spørgsmål. Er der nogle af jer som har forstand på kartonage fremstilling.. Hvorfor sidder SCA og Smurnafit Kappa på næsten hele markedet for kartonage?? Vil det ikke være billigere at få produceret i øst-europa eller kina (med den tanke er det selvfølgelig kun store oplag pga. transportomk.)
Med venlig hilsen Kim |
Hej navnebror
SCA og Smurfit Kappa sidder ikke på hele markedet i DK, men de er de klart største producenter i DK og sidder dermed også på en betragtelig markedsandel af produktionen af kartonnage.
Det fremgår ikke rigtig af dit indlæg hvilken produkttype du har i tankerne og kartonnage er jo et meget bredt område. Tænker du alm. standard kasser i diverse størrelser - tænker du råmateriale til videreforarbejdning eller i helt andre baner.
Hvis der var økonomi i at producere kartonnage i østeuropa eller asien tror jeg roligt du kan regne med at det ville ske i stor stil ligesom Smurfit & Co ville have flyttet produktionen for længe siden.
Selv store mængder kan ikke svare sig at producere og transportere så langt da transportomkostningerne stadig er for store pga den volumen der er i kartonnage-enhederne.
Det er med kartonnage som med visse andre produkter at det mest økonomiske er at transportere råvarerne og lave den endelige bearbejdning/produktion relativt tæt på forbrugsstedet.
Håber jeg har fået det formuleret så det giver mening