Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Jeg undres meget

Side 1 ud af 3 (22 indlæg)
Tilmeldt 30. Oct 08
Indlæg ialt: 1023
Fra  Juul-s media Skrevet kl. 19:20
Hvor mange stjerner giver du? :

 

Jeg undrer mig over den del af salg der forgår her på Amino, som sælges af totale anonyme personer og jeg syntes det er meget mærkeligt, at nogle af de mulige køber, slet ikke er kritiske og spørgende til sælger.

Det der er mærkeligt i min optik er, når sælger er helt ny og total anonym, det giver mig  et spørgsmål om, hvorfor vil sælger ikke står frem med navn for det han sælger?

 

Jeg er bange for alt ”snavs” fra DBA begynder at blive en begivenhed her på Amino, med salg af hælervare og andet. Husk på, at køber er lige så medskyldig som ”tyven”.

 

Bare lige en undren fra mig, om hvad der foregår nogle steder, idet jeg selv tilbage i 2008 havde den uheldige oplevelse, at have indbrud og værdier for over 70.000.- forsvandt.

Måske der skulle sættes betingelser, at ingen anonyme kan begynde at sælge her??

 

Mvh
Juul

Fra Lyngå, Hadsten
Tilmeldt 5. Nov 06
Indlæg ialt: 1693
Fra  Helbo Media Skrevet kl. 19:24
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Juul

Forstår din frustration og du har helt korrekt i, at det er underligt at folk der gerne vil sælge noget, forholder sig anonym i stedet for at fortælle om sig selv, sin virksomhed og produkterne du gerne vil sælge.

Pointe!!!
På Amino.dk findes der - lige som på andre sider (QXL, DBA osv.) - også svindlere. Man slipper aldrig helt af med dem, de er alle steder - Desværre! 

KontorGruppen.dk - Danmarks bedste udvalg i kontorartikler.

Fra DK- Struer
Tilmeldt 26. Dec 06
Indlæg ialt: 2831
Fra  Ifindu.dk Skrevet kl. 19:24
Hvor mange stjerner giver du? :

har du noget som helst konkret du er blevet snydt af - eller hvad er begrundelsen for dit indlæg?

 

Få hjælp til at det tekniske omkring Web og Grafisk -  https://icode.dk

Tilmeldt 10. Nov 09
Indlæg ialt: 0
Skrevet kl. 19:27
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Juul

Man er jo aldrig garanteret noget

Jeg kunne også hedde Kim Jensen og være her i 1 år med falsk navn og få folk til at stole på mig og så bare tage alles penge via falsk navn og udenlandsk IP adresse.

 

Det handler vel i bund og grund om at bruge sin sunde fornuft..

Der var også ham i Station2 der selv lavede faktura og solgte vare efter butikkernes lukketid

Så står vi samme steder, bare med falsk tryghed i en falsk faktura eller ham der kommer med falsk check

Man kan altid snyde, men det er sund fornuft og være på vagt, især i disse tider

 

Mikkel

Fra Korsør
Tilmeldt 26. Feb 09
Indlæg ialt: 5072
Fra  Sliknet Thai-invest aps Skrevet kl. 19:27
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person

Hvorfra ved du at der foregår alt dette salg ?

mvh

Jesper

 

Tilmeldt 22. Apr 10
Indlæg ialt: 1708
Skrevet kl. 19:28
Hvor mange stjerner giver du? :

Juul:
Måske der skulle sættes betingelser, at ingen anonyme kan begynde at sælge her??

 

Tja.... Folk har jo hul i hovedet, hvis de handler med personer de intet ved om. Men for at holde tåberne i hånden kunne det måske være en god idé..... Jeg ved bare ikke hvor stort problemet reelt er?

Arbejder på at udvikle Danmarks bedste Klima-Portal, som naturligvis kører DoFollow ;)

Vil du være med?

Tilmeldt 24. Jun 07
Indlæg ialt: 15006
Fra  Cosmos Co Customfit.eu Skrevet kl. 19:34
Hvor mange stjerner giver du? :

Dem som er anonyme, er jo ofte personer, som har lukket en butik, og dermed har et varelager eller inventar, som de gerne vil have solgt... Eller nogle som ligger inde med rester...

Det er vel bare at spørge i en PB efter flere info... Svære er det vel ik?

Herinde foregår der jo intet i stil med den svindel, som f.eks DBA har været udsat for!

Naturprodukter fra Cosmos Co. Argan olie - Kaktus olie - Grønt ler mm.

https://shop.cosmos-co.eu/da/

Tilmeldt 30. Oct 08
Indlæg ialt: 1023
Fra  Juul-s media Skrevet kl. 19:46
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Jesper

Jeg ved ikke noget, derfor undrer jeg mig jo Smile ....

Det er forskellen, da hvis jeg vidste noget, så havde jeg da også taget affære omkring det.

Mvh
juul

 

Tilmeldt 21. Jun 09
Indlæg ialt: 30
Skrevet kl. 19:50
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 3,0 stjerner givet af 4 person

Fama:

Juul:
Måske der skulle sættes betingelser, at ingen anonyme kan begynde at sælge her??

 

Tja.... Folk har jo hul i hovedet, hvis de handler med personer de intet ved om. Men for at holde tåberne i hånden kunne det måske være en god idé..... Jeg ved bare ikke hvor stort problemet reelt er?

Ja, så må jeg jo være en af de tåber med hul i hoved der skal holdes i hånden..

...Men kan så sige, at den tid jeg har sparet på IKKE at rende rundt og være mistroisk, syntes jeg stadig er givet godt ud... For jeg er sgu aldrig blevet snydt! (Hvad jeg ved altså)

Men hjælp mig lige ved at forklare en lille ting - hvorfor sådan udtalelse hvis du, som skrevet, alligevel ikke ved hvor stort et problem det er?

Kunne det være at nogle af dem der er anonyme, bare ikke er lige så medieliderlige som MANGE ANDRE på div. forums?

Men hvad ved jeg, jeg har hul i hoved!!!

 

Tilmeldt 24. Jun 07
Indlæg ialt: 15006
Fra  Cosmos Co Customfit.eu Skrevet kl. 19:54
Hvor mange stjerner giver du? :

Juul:

Hvis du læser igen, så skriver jeg jo også, at køber ikke spørger ind til sælger......

Der hvor jeg vil hen er, at hvis vi som køber ikke er kritiske, ja så kommer "snavset" fra  andre steder jo hurtigt ind her også.

Det var da noget af en udokumenteret påstand at komme med... Hvor ved du det fra?
Ved du hva der bliver snakket om over PB eller Mail?

Synes godt nok, at du kaster om dig med påstande, som du hverken kan dokumentere eller har indsigt i...

Hvis denne "svindel" skete herinde, tror du så ik, at der ville komme en masse indlæg og tråde omkring det?

Naturprodukter fra Cosmos Co. Argan olie - Kaktus olie - Grønt ler mm.

https://shop.cosmos-co.eu/da/

Side 1 ud af 3 (22 indlæg)