Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Hvilket cms shopsystem kan i anbefale?

Side 1 ud af 3 (23 indlæg)
Fra Roskilde
Tilmeldt 16. Jun 09
Indlæg ialt: 2317
Fra  PITOT Watches Aps Skrevet kl. 15:32
Hvor mange stjerner giver du? :

hej, leder efter et cms shopsystem som jeg kan tilbyde fremtidige kunder og specialisere mig i når jeg åbner eget bureau, hvad syntes i er nemmest set fra en designers synspunkt men som samtidig også virker ret godt?

vh Thomas

Watches inspired by fighter jets

Aviator Watches - Pilot Watches - Blue Angels Watch

Fra KBH/Chiang Mai
Tilmeldt 4. Jun 09
Indlæg ialt: 419
Skrevet kl. 15:42
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Thomas

Af de nemme er Presta og Joomla/VirtualMart to mulighedder, men pt er det stor efterspørgsel efter Magento og osCommerce systemer, hvilke mange programmør mener er de to bedste systemer.

Vi arbejder med tre af dem osCommerce, Magento og Joomla/VirtualMart. det dækker 93% af aller efterspørgsler.

Derudover bruger vi Joomla, som er ved at være helt i top som CMS generalt, Wordpress er også et fornuftigt valg.

Men det drejer sig om folk kan deres kram, uanset hvilket system du vælger, fungerer det hvis dem der sætter det op kan deres kram. Resten er mere et spørgsmål om vilje og vane, der er folk som sværger til Drupal og TYPO3, begge kan også bruges til at sætte butikker op, men vær villig til at indgå i en lang og stejl indlærings fase.

Hilsen Michael

www.outsource-it-to-thailand.dk

Fra Odense
Tilmeldt 22. Aug 07
Indlæg ialt: 2539
Fra  redWEB ApS Skrevet kl. 15:46
Hvor mange stjerner giver du? :

OsCommerce afløses af Magento

Virtuemart afløses af redSHOP

Så Magento er vel nok den hyppigst valgte stand alone webshop løsning i dag hvor redSHOP bør være valget hvis man ønsker en en CMS integreret webshop løsning baseret på Joomla.

Tilmeldt 20. Aug 09
Indlæg ialt: 80
Fra  Simpelside.dk Skrevet kl. 15:46
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Thomas

Jeg vil da anbefale dig www.simpelside.dk som er UTROLIG let at anvende for dine kunder. Vi vil samtidig gerne give dig en provision hvis du gerne vil sælge systemet ind til dine kunder. Hvis du er interesseret heri kan du skrive til os via vores hjemmeside. Vi har kun en fast pris og ingen månedlige omkostninger. 2500 for en hjemmeside og 6500 for en webshop løsning. Og de er som sagt begge utrolig lette at anvende for dine kunder bagefter.

De vil helt sikkert blive rigtig glade for det som alle vores andre kunder er.

Held og lykke med dit nye firma.

Mvh. Thomas

Fra Hellerup
Tilmeldt 11. Apr 06
Indlæg ialt: 3722
Fra  CloudSprout Skrevet kl. 16:31
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Thomas

Hvis du er designer og leder efter et CMS/Shop system, så er vores CloudSprout helt klart det bedste valg :-)

Grundtanken i systemet er at skippe programmøren og lade designeren for hele processen fra start til slut.

I praksis er det vi leverere et sæt grafiske byggeklodser, som man drag-n-dropper til et færdigt site. Derudover er der en direkte Photoshop integration som speeder processen væsentligt op! Så meget så vi nu har oplevelsen af, at når vi koder almindelige sites, så er det lidt som at lave ild med en flinte sten.
Den kan du se et par videoer med Photoshop integrationen her:

http://www.cloudsprout.dk/videoer/WeekendWork.html 
http://www.cloudsprout.dk/videoer/WeekendWork2.html

Vi mener som så mange andre, at vores systemet er revolutionerende, det er der ikke noget unikt i. Men vi har testet det med nogle af designere, og efterfølgende lavet interviewes med dem som kan ses på http://www.cloudsprout.dk og de er ikke mindre begejstrede (Mit ynglings er det med Martin).

På vores site kan du også se hvad andre har bygget med systemet, det skulle gerne fremgå at der er fuld kreativ frihed og de sites der bliver lavet af grafikerne selv, sagtens kan matche det de fleste cms-huse leverer.

Vi arbejder på en community-edition, som er planlagt til at være gratis for private, foreninger og måske virksomheder (med en domæne begrænsning).

Vi kører ligenu en lukket beta periode, men ligeså snart vi er klar, går vi i en offentlig beta. Hvis du kunne tænke dig at komme på venteliste til den offentlige beta er du meget velkommen til at skrive til mig på plu(at)cloudsprout.dk og dette gælder selvfølgeligt også andre.

Fra København Ø
Tilmeldt 30. Aug 08
Indlæg ialt: 1601
Skrevet kl. 16:52
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Thomas,

Du skal være opmærksom på, at når du stiller den slags spørgsmål herinde, får du ikke verdens mest objektive svar.

Hvis jeg var dig, så ville jeg opsøge uafhængig rådgivning. Du kan eksempelvis finde en webshop, som du synes ser ud til at fungere vildt godt, målt på parametre som design, brugervenlighed og hvad du ellers har behov for.

Når du er på siden kan du kigge i kildekoden for at finde ud af, hvilket system shoppen er bygget på. Hvis du ikke kan finde informationerne i kildekoden, så send ejeren en mail. De fleste er rigtig flinke til at svare på den type spørgsmål Smile

Det her er ikke ment som en kritik af svarene ovenfor.

Fra Hellerup
Tilmeldt 11. Apr 06
Indlæg ialt: 3722
Fra  CloudSprout Skrevet kl. 18:32
Hvor mange stjerner giver du? :

Hey BZR

Jeg synes du har fuldstændig ret i at det på ingen måde er uvildig rådgivning vi kommer med. Det synes jeg heller ikke at nogen lægger skjul på :-)

Men det er godt nok det værste råd, at man skal kigge på forskellige webshops som man kan lide for at finde en kandidat til en platform. Det er i min verden fuldstændigt bagvendt, det svare lidt til at man vælger hammer ud fra hvilket bygninger der er blevet bygget med hammeren!

I begge tilfælde giver det langt fra et retvisende billede, og grunden er den samme nemlig at kvaliteten af sitet eller bygningen, primært afhænger af menneskerne der bygger den!

Den eneste måde, at finde den rigtige platform, er at prøve nogle stykker og så vælge den der passer en bedst.

Det har vi leverandører heldigvis luret, så vi stiller gratis prøve versioner til rådighed, som man kan prøve uden at det koster noget!

Så et langt bedre råd ville være at udvælge en 3-5 forskellige systemer og prøve dem!

Fra København S
Tilmeldt 1. Feb 06
Indlæg ialt: 3533
Fra  Kim Tetzlaff ApS Kim Tetzlaff Ejendom Skrevet kl. 19:35
Hvor mange stjerner giver du? :

Lundsby:
Grundtanken i systemet er at skippe programmøren og lade designeren for hele processen fra start til slut.
Lundsby:

Men det er godt nok det værste råd, at man skal kigge på forskellige webshops som man kan lide for at finde en kandidat til en platform. Det er i min verden fuldstændigt bagvendt, det svare lidt til at man vælger hammer ud fra hvilket bygninger der er blevet bygget med hammeren!

I begge tilfælde giver det langt fra et retvisende billede, og grunden er den samme nemlig at kvaliteten af sitet eller bygningen, primært afhænger af menneskerne der bygger den!

Jeg kunne godt tænke mig at vide, er jeres egen hjemmeside (http://www.cloudsprout.dk) lavet i det system?

MVH Kim


Kim Tetzlaff


🚀 Hastighedsekspert ⚙️WordPress hjemmesider 🎯SEO
Siden 1995 - hjemmeside Udvikling og teknisk optimering af hjemmesider
👉 Mere om mig

Fra Kgs Lyngby
Tilmeldt 7. Apr 09
Indlæg ialt: 2798
Fra  Infospray Media Skrevet kl. 20:05
Hvor mange stjerner giver du? :

Magento. Det er måske ikke det letteste set fra en designers perspektiv, til gengæld har du ret frie rammer når det gælder designet.

Og så er det i den grad et "kick ass shop system" Smile

Fra Hellerup
Tilmeldt 11. Apr 06
Indlæg ialt: 3722
Fra  CloudSprout Skrevet kl. 20:07
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Kim

Selvfølgelig er CloudSprout.dk lavet i CloudSprout, vi tror meget på princippet om at bruge de værktøjer man sælger.
Men det skal dog siges at CloudSprout.dk på ingen måde er lavet færdigt. Det er stykket relativt hurtigt  sammen. Dog skal det siges at vi har fået en god del rådgivning, af forskellige designere og kommuniktationsfolk og ikke mindst en del Aminoer, så de gode elementer på sitet skyldes dem, og de dårlige skyldes mig!

Der er også en del referencer på sitet, og inden længe kommer der et nyt kuld, med mere dynamiske web 2.0 agtige elementer på selve sitet!

Side 1 ud af 3 (23 indlæg)