Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Momsfri EU-handel - nu kan du let sikre dig mod momsefterbetalinger

Side 1 ud af 1 (1 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 17:51
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Alle

Vi er nu langt om længe klar til at lancere VeriVat - et let og enkelt program, som kan hjælpe dig med at undgå momsefterbetalinger.

Hvis du sælger varer eller ydelser til kunder i andre EU-lande ved du sikkert, at din kunde skal være momsregistreret i et andet EU-land for, at du må levere uden at opkræve moms.

Men ved du også, at du hæfter for momsen, hvis det senere viser sig, at kunden ikke var momsregistreret alligevel ? Momsen vil udgøre 25% af fakturabeløbet - og kan ikke fratrækkes som købsmoms.

Den eneste måde du kan undgå at hæfte for momsen er ved løbende at kontrollere dine kunders momsnumre ved at slå op i EU's database. Og her kan du vælge mellem enten at sidde og slide fingerspidserne ned eller bruge et program, f.eks. VeriVat.

VeriVat koster mindre end 1/10 (ja du læste rigtigt) end tilsvarende systemer fra vores konkurrenter - og kan nøjagtigt det samme. Faktisk mere - for der findes ingen andre, som har lavet en serverløsning, der eksempelvis kan integreres med din shop.

Du er velkommen til at prøve VeriVat gratis i 14 dage - prøveversionen af VeriVat er fuld funktionsdygtig.

Venlig hilsen
Lars Gosvig

Side 1 ud af 1 (1 indlæg)