Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Mere brugervenlig opdeling på SportNu.dk!

Side 1 ud af 1 (7 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 16:58
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej alle,

Vi er lige nu i fuld fart med at udvikling en hjemmeside, SportNu.dk. Kort fortalt, så er det en oversigt over alle sportsklubber i Danmark. - http://www.sportnu.dk

 

Et problem vi har svært ved at komme videre med er, at opdele alle sportsgrenene under sportskategorier, så det passer til sportskategorien. Vi vil gerne undgå at have flere sportskategorier end otte..

Har I forslag til hvad vi evt. kunne kalde vores sportskategorier, så vi bl.a. kunne undgå at have en kategori der hed "Andet", hvori alt det der ikke passer til de andre sportskategorier ligger..

Vi ønsker desuden også at kaste en sportskategori ind for handicappede...

 

Håber I kan hjælpe os, for vi sidder en smule fast på dette område.

 

Bedste hilsner

SportNu.dk

Tilmeldt 19. Mar 07
Indlæg ialt: 469
Skrevet kl. 00:31
Hvor mange stjerner giver du? :

Spændende side, formoder den slet ikke er færdig, for mange klubber mangler jo. Men ellers en glimrende ide.

Umiddelbart tænker jeg at bold og ketchersport kan ligges sammen. Altså i tennis, bordtennis, osv er det jo tennisbolde, bordtennisbold, ja man siger jo selv badmintonbolde, så et eller andet sted er det jo også boldsport alt sammen. Golf hører jo også under bold, i stedet for andet.

Derudover tænker jeg lidt man kunne lave en der hed Acion og kampsport. Altså slå dem sammen. Så har du to ledige, en til handicap og en til ja, så ved jeg ik lige. Men i hvert fald lidt input :)

MVH
Hans Pedersen

Fra Puerto De La Duquesa
Tilmeldt 13. Jul 09
Indlæg ialt: 3506
Fra  DesignYOU - Kreative løsninger Skrevet kl. 00:47
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person

Hej Mr Chris

Jeg vil mene man kunne dele det op således:
bold

Boccia
Bowling
billard

action
cykling
spejder
ultimate

Specielle
Bridge
curling
golf
magickort
skak
stavgang

Hvis i ønsker den kategori som i har nu kunne man nøje med at kalde den
Specielle

Håber du kan bruge input

/allan

 

Fra Ballerup
Tilmeldt 6. Jun 08
Indlæg ialt: 16489
Fra  Poledanser underholdning danser Skrevet kl. 01:04
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person

Billard spil er da boldspil mener jeg , ligges i boldspil

Bowling boldspil , ligges i boldspil

Stavgang er da fitness ligesom aerobic f.eks.

Nu er kategorier 8 til alle sportsgrene for lidt jeg mener , gætter jeg på  , tag det ikke så tungt der  er flere kategorier  , så er der også mere tekste til søgemaskiner måske

poledancer.dk klik bestil shows altid god priser og lange shows

Fra Puerto De La Duquesa
Tilmeldt 13. Jul 09
Indlæg ialt: 3506
Fra  DesignYOU - Kreative løsninger Skrevet kl. 01:06
Hvor mange stjerner giver du? :


cykling - spejder - ultimate kan også puttes under action

/allan

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 13:15
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej alle,

Super fedt at se I har gide at bruge lidt tid på sportnu.dk :)

Jeg skal ud og mødes med it-holdet her kl 14, og jeg har helt sikkert fået nogle gode idéer! Men som sagt tidligere, så synes jeg/vi det er et rigtig svært emne, men det hjælper helt sikkert med jeres input :)

Nu må vi se hvad det endelige resultat bliver :)

 

Fortsat god søndag.

 

Bedste hilsner

Kristoffer

SportNu.dk

Fra københavn
Tilmeldt 20. Feb 07
Indlæg ialt: 561
Skrevet kl. 22:03
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Kristoffer

Jeg vil her give min analyse ud fra at kun har set forsiden!

Først. Mega fed velkomst man får fra start ! er helt tosset med det Danmarkskort:)  Dernæst så jeg dog gerne at din topbar blev endnu mere enkel... Du skal tænke på at jeg endnu ikke har logget mig ind, så jeg er ikke indenfor murene endnu, og derfor har jeg ikke brug for at vide hvilke sportsgrene der findes i verden. Jeg vil bare vide hvilke der findes i Aarhus området.. Ja, ved du hvad.   Nu er jeg nok lidt grov, men synes sku egentlig at du skulle helt droppe topbaren, login delen og især polen om Andy Schelck! 

Jeg vil nemlig som besøgende (ikke bruger ) bare hurtigt vide hvilke sportsaktiviteter der findes i det område jeg nu befinder mig i - intet andet..  

håber det kan bruges

 

Side 1 ud af 1 (7 indlæg)