Hej, Jeg søger en forretningspartner, som har den helt rigtige forretningsidé/-produkt, men som mangler en partner, som har kapital, råd og er en dygtig sælger. Din branche er ikke afgørende... det jeg søger, er en M/K, som vil noget stort, og som virkelig brænder for og tror på sin idé. Til gengæld kan jeg tilbyde, at vi stifter et fælles selskab, hvor vi sikrer dig løn under udviklingsfasen, ligesom jeg kan finansiere evt. anlægsinvesteringer. Jeg kan - udover kapitalen - også tilbyde at sælge idéen til de potentielle aftagere, for jeg mener egentlig, at jeg er en rigtig dygtig sælger. Endelig mener jeg også at have en ret god næse for, hvilken vej, der er den rigtige at gå. Jeg tænder især på idéer/produkter, som har et meget stort potentiale. Det er selvfølgelig ufattelig vigtigt, at vi passer sammen rent kemisk. Derfor fortæller jeg her lidt om mig selv: Jeg startede som selvstændig i en alder af 20 år. Jeg har altid haft mange forretningsidéer, som skulle prøves af. Selvsagt skulle nogle gå galt (uden at jeg dog tabte mange penge), men det vigtigste var selvfølgelig, at jeg rejste mig igen. Da jeg var 28 år ramte jeg den helt rigtige branche, og havde sågar tilmed økomisk succes. Nu er det gået godt i 3 år, og med tiden er jeg blevet lidt mere magelig. Jeg slider ikke så hårdt idet mere, for forretningen passer stort set sig selv. Jeg er 31 år, gift og har foreløbig 2 børn. Jeg bor i Århus. Skriv til mig, så vi kan vurdere, om vi kan udrette noget STORT sammen. |
Hej alle,
Mange tak for de utrolig mange henvendelser, jeg har fået. Jeg prøver lige nu at finde hovede og hale i de mange henvendelser. Nogle har været virkelig interessante, mens andre ikke lige passer til mit investeringsønske.
Derfor vil jeg lige præcisere, hvad det er, jeg ønsker at investere i:
Du sidder sikkert som lønmodtager i dag, men har en kæmpe iværksætter i maven. Du har gennemtænkt din idé, og du mener, at Verden simpelthen står og mangler lige præcis dit koncept/produkt. Du ved, at såfremt du "springer ud i det", så skal der knokles "konstant", for det kræver det jo, hvis en ny idé skal lanceres. Intet kommer nemt, og især ikke noget, hvor man ønsker at revolutionere markedet. Derfor skal du også være forberedt på mange "afslag".
Det føromtalte skræmmer dig måske ikke, men det som holder dig tilbage er nok, at det kræver en del penge at komme ordentlig igang. Måske går der 2 år før der kan begynde at komme indtægter, og du har måske nogle daglige udgifter, som du ikke kan lave om på (familie, børn, institutioner, husleje osv). Så pludselig skal der altså bruges måske ½ mio eller mere før der begynder at komme en eneste krone ind på kontoen igen.
Her kan jeg komme på banen. Hvis jeg også virkelig tror på dig og dit revolutionerende koncept, er min plan at investere uden nogen sikkerhed andet end en ejerandel af virksomheden. Ud over at jeg kommer med penge, har jeg også en god forretningssans, så jeg kan helt sikkert sparre en del omkring selve driften og udviklingen af virksomheden.
Dog starter jeg nok kun med at investere i én virksomhed, så idéen skal være HELT rigtig. Og det skal du også.
Såfremt du tror på, at du og din idé passer til ovenstående, vil jeg meget gerne høre fra dig. Men ønsker du "blot" kapital til at starte endnu en internet tøjbutik, blomsterforretning eller lignende (og al mulig respekt for disse forretninger, for de kan meget vel være meget spændende og indbringende), er jeg ikke den rigtige. Der SKAL være tale om noget revolutionerende, som konkurrenterne ikke lige kan have parat om en uge.