Jeg har sat mig for, at lære mig selv at lave simple websites i Joomla. Jeg har hidtil udelukkende arbejdet med Scannet webshops, så det er en helt ny verden :-) Jeg har bøvlet lidt med menuer og er allerede blevet klogere, men har alligevel ikke helt gennemskuet Joomla. Jeg vil gerne have en topmenu der indeholder 4-5 "faner". Giver det mening? Hvordan opsætter jeg det?
Derudover vil jeg høre, om der er nogle problemer i, at jeg sætter stort set hele siden op, inden jeg får en designer til at hjælpe mig med at lave den lækker grafisk? På forhånd tak for svar :-) |
lav 4 menuer ekstra.
gå ind og opret 4 ekstra moduler ud over dit main menu modul
sæt hver af de 4 moduler til hver sin ekstra menu
sæt hver enkelte af nu i alt 5 menu moduler til at blive vist på hver sit menupunkt på main menu
tada.wav - du har nu 5 menu moduler der skifter (juster selv modul position efter behov - f.eks. i left).
Ja hvis du skal have et unikt webdesign så kan du godt spilde en del tid nu - da modul positioner osv. typisk bliver lavet baseret på designet.