Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

KONFERENCE OM WEBFORSIDER

Side 1 ud af 1 (1 indlæg)
  • 1
Fra København
Tilmeldt 6. Apr 05
Indlæg ialt: 115
Skrevet kl. 22:28
Hvor mange stjerner giver du? :

Kære fellow aminoer: hermed et reklameindslag for "KONFERENCE OM WEBFORSIDER"   

 
 Oplevelse og forståelse af webforsider
- Kommunikerer din webforside, hvem du er, og hvem dit website henvender sig til?

På konferencen får du forskningsbaserede svar på, hvilke elementer der er nødvendige for en succesfuld reception – og hvordan de forskellige elementer kan kombineres. Du får også en anvisning på, hvordan du kan teste dit eget websites evne til at kommunikere dets formål og målgruppe.

Du får praktisk orienterede guidelines og forskningsresultater med hjem. Du får mulighed for at netværke med folk fra webbranchen. Og inden arrangementet slutter kan du få indflydelse på, hvilke web-problematikker Københavns Universitet skal forske i fremover.

Program
14.00-14.10 Velkomst og introduktion
14.10-14.30 Receptionsanalyse af websites v/lektor Lennard Højbjerg
14.30-14.50 Overblik over forskning v/ekstern lektor, webkonsulent Børge Kristensen
14.50-15.20 Pause
15.20-16.00 Forskningsresultater fra Københavns Universitets brugerundersøgelse
16.00-16.15 Guidelines for den kommunikerende webforside
16.15-16.30 Sådan tester du din egen webforside
16.30-16.50 Få indflydelse på forskningen på Københavns Universitet fremover
16.50-17.00 Spørgsmål, debat og afrunding

Tid: Torsdag den 29. september 2005 kl. 14.00-17.00.

Sted: Københavns Universitet Amager, auditorium 23.0.49.

Pris: Gratis ved forhåndstilmelding. Entré ved døren eller ved udeblivelse: 250 kr. inkl. moms.

Tilmelding: Send en mail til peter@diginet.org   med følgende oplysninger:

navn,
stilling,
firma/ansættelsessted,
telefon,
mailadresse.

Baggrund for konferencen
Effektiv kommunikation og reception af websitets formål og målgrupper var emnet for en serie brugerundersøgelser på Københavns Universitet i foråret 2005. Et af de chokerende resultater var, at websitets formål kun fremgik tydeligt på 20 procent af de testede websites.

I brugerundersøgelserne blev 30 testdeltagere præsenteret for 35 danske websites. Fire kvalitative metoder blev anvendt i undersøgelserne: brugertesten, receptionsanalysen, fokusgruppen og interviewet. Ved hjælp af disse metoder fandt overbygningsstuderende og forskere på Film- og Medievidenskab ud af, hvilke elementer på webforsiden brugerne anvender til at afkode, hvilket site de befinder sig på.


Side 1 ud af 1 (1 indlæg)