Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Importering fra kina, hongkong og singapore? Hvad er reglerne?

Side 1 ud af 1 (4 indlæg)
  • 1
Tilmeldt 13. Feb 07
Indlæg ialt: 1108
Skrevet kl. 00:07
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Amino'er,

Jeg står her og gerne ville importere nogle små elektroniske gadgets til Danmark, som jeg skal købe små partier af til få tusinde kroner. 

Men ved ikke hvad reglerne er og med told osv?

Hvis nu pakken bliver stoppet i tolden, hvad sker der så - bliver det bare fortoldet mine varer eller hvordan?

Og hvordan gør man det så det hele bare er iorden?

Håber i kan hjælpe mig venner!

På forhånd tak!

www.leatherstudio.dk - Private label læder produktion
Få lavet dine egne læder artikler, med dit firma's logo.

Fra København
Tilmeldt 3. Apr 09
Indlæg ialt: 200
Skrevet kl. 15:00
Hvor mange stjerner giver du? :

En god idé er at bruge et shipping firma, hos dem kan du typisk få at vide de eksakte told regler for netop det du ønsker at importere.

Ellers tjek toldskat.dk

Typisk er der ingen told på små elektronik, eller det var der ikke den gang jeg havde import af den slags.

 

Mvh.

Thomas

Tilmeldt 13. Feb 08
Indlæg ialt: 236
Skrevet kl. 15:16
Hvor mange stjerner giver du? :

Din virksomhed skal være importørregistreret hos Skat, for at du må importere i erhvervsmæssig øjemed.

Du kan få oplyst ved Skat hvor meget told der kommer på dine varer.

Ellers vil et typisk shippingfirma som DHL, DSV osv. stå for indfortoldningen.

Hvis varen ikke bliver stoppet i tolden, skal du selv indberette det til Skat og betale tolden og momsen.

Fra København
Tilmeldt 30. Jul 07
Indlæg ialt: 2196
Skrevet kl. 15:22
Hvor mange stjerner giver du? :

Helt enig med Per i ovenstående.

Og selvfølgelig er der told på elektronik fra Asien. Der er told på absolut alle produkter, der ikke har oprindelse indenfor EU og er dyrere end 10 Euro (totalt incl forsendelse).

Du finder toldtariffen på SKAT's hjemmeside og det klart nemmeste er selvfølgelig at anvende kurerfirma til de små forsendelser og lade dem stå for indfortoldningen. Det sparer nemlig tid, så varerne ikke strander ude på en postterminal og venter på deklarationen. Kurerfirmaet deklarerer selv og dermed er flere dage sparet fremfor pakkepost eller andet.

Med venlig hilsen

Flemming

Side 1 ud af 1 (4 indlæg)